Česká republika

Česká republika

Oficiální název: Česká republika
Hlavní město: Praha
Časové pásmo: středoevropské
Telefonní předvolba: 00420
Státní poznávací značka: CZ
Národní internetová doména: cz
Státní svátek: 28. 10. (1918), vyhlášení Československa
Nezávislost: 1. 1. 1993 (rozdělení Československa)
Adresa národního turistického úřadu: Česká centrála cestovního ruchu, Vinohradská 46, Praha 2.
Internetová stránka: www.czechtourism.cz
Mobilní telefon: Mobilní operátoři jsou Telefónica 02 (www.cz.o2.com), T-Mobile (www.t-mobile.cz) a Vodafone (www.vodafone.cz).

TURISTICKÉ REGIONY

1. Praha
2. Okolí Prahy
3. Jižní Čechy
4. Šumava
5. Plzeňsko
6. Západočeské lázně
7. Severozápadní Čechy
8. Český sever
9. Český ráj
10. Východní Čechy
11. Vysočina
12. Jižní Morava
13. Střední Morava
14. Severní Morava a Slezsko
15. Krkonoše

Mapu jednotlivých regionů najdete na stránce www.czechtourism.cz.

Dělení České republiky na těchto stránkách odpovídá oficiálnímu dělení.
  • Důležité internetové stránky

www.czechtourism.cz - národní turistický úřad
www.csa.cz - stránky Českých aerolinií
www.smartwings.cz - nízkonákladová letecká společnost
www.skyeurope.com - nízkonákladová letecká společnost
www.vlak.cz - vlakové, autobusové jízdní řády, MHD, letecká doprava
http://mapy2.atlas.cz - mapy českých měst, plánování trasy
www.skoda-auto.cz - plánovač trasy

Další internetové stránky o České republice najdete na další straně...
Praha

Praha

Většina cizinců si Prahu spojuje s atributy "stověžatá"a "zlatá". S čím si ztotožňujeme Prahu my? Podle průzkumu agentury Stem/Mark z roku 2004 si Prahu spojujeme s těmito pojmy: hlavní město, kultura, památky, Pražský hrad, orloj, historie, Technické muzeum, turisté ze zahraničí, hodně lidí a noční život.



Praha na vlastní pěst (e-book)

autor:
Jozef Petro
cena: zdarma
počet stran: 57
velikost:
3,5 MB
stáhnout zdarma...

Praha pro PDA
183 kB, verze pro PDA a mobily s programem Microsoft Office WordMobile.




  • Seznam světového dědictví UNESCO

Historické centrum Prahy
Rok zapsání: 1992

Důvodem zapsání Prahy na seznam světového dědictví je skutečnost, že Praha je jedním z nejhezčích evropských měst co se týče polohy i jedinečnosti jednotlivých budov. Historické centrum města jedinečným způsobem dokumentuje růst města od středověku po dnešek. Významná byla také role Prahy při rozvoji křesťanství ve středověku a počínaje 14. století při rozvoji uměleckých a architektonických tradicí, které sloužily jako model pro další města střední a východní Evropy.

Internet: www.pis.cz
Okolí Prahy

Okolí Prahy

Většině z nás se při zmínce o okolí našeho hlavního města vybaví představa dvou hradů a dvou měst, tvrdí se v již zmíňované studii. Není těžké uhodnout, že se jedná o Karlštejn, Křivoklát, Kutnou Horu a Mělník. Dále si okolí Prahy spojujeme s řekami, přehradami a vodní turistikou. Kladno zase vyvolává v lidech asociaci "doly a špína" a samozřejmě Jágr, tvrdí průzkum agentury Stem/Mark z roku 2004.




Okolí Prahy na vlastní pěst (e-book)

autor:
Jozef Petro
cena: zdarma
počet stran: 26
velikost:
1 MB
stáhnout zdarma...

Okolí Prahy pro PDA
96 kB, verze pro PDA a mobily s programem Microsoft Office WordMobile.




  • Seznam světového dědictví UNESCO

Historické centrum Kutné Hory s katedrálou sv. Barbory a kostelem Nanebevstoupení Panny Marie v Sedlci
Rok zapsání: 1995

Vývoj Kutné Hory byl od počátku úzce spjat s dolováním stříbra. V 14. století se Kutná Hora stala královským městem a její postavení druhého největšího města království se odrazilo zejména v architektuře. Nejlépe to dokumentuje gotický kostel sv. Barbory nedaleko dnešního centra města. Katedrála sv. Barbory je perlou gotického umění a spolu s kostelem Nanebevstoupení Panny Marie v Sedlci ovlivnily architekturu další středoevropských měst. Tyto dva architektonické klenoty tvoří dnes součást dobře zachovalého středověkého města s řadou hezkých soukromých domů zdobených vzácnymi malbami a sochami.

  • Co ještě navštívit?

Český Šternberk
Hrad vypínající se na vysoké skále nad řekou Sázava pouze několik málo kilometrů od dálnice D1 patří po staletí rodině Šternberků. Kromě historického nábytku patří k atrakcím zámku bohatá sbírka mědirytin ze 17. století a zejména její část s tématikou třicetileté války.

Karlštejn
Hrad Karlštejn byl postaven Karlem IV. v 14. století. Patří k našim nejnavštěvovanějším hradům, což kromě jiného znamená, že hrad a silnice vedoucí k němu je pořád plná našich a zejména zahraničních turistů. Hrad si můžete prohlédnout v rámci dvou prohlídkových tras. Atraktivnější je druhá prohlídková trasa v rámci, které se dostanete také do kaple sv. Kříže, kde se nachází obrazy mistra Teodorika ze 14. století. Prohlídka možná pouze s průvodcem, místo ve skupině na druhou trasu si musíte rezervovat předem. Mail pro rezervaci a další informace najdete na domovské stránce hradu.

Internet: www.hradkarlstejn.cz
Konopiště
Hrad spojený s postavou někdejšího následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d´Este patří spolu s Karlštejnem oblíbeným cílům jak domácích tak i cizích návštěvníků našeho hlavního města. Se zámkem se můžete seznámit v rámci tři různých tras, jedna z nich vede  soukromými pokoji následníka trůnu. Za pěkného počasí doporučuji procházku parkem obklopujicím zámek.

Křivoklát
Křivoklát je dalším královským hradem v okolí Prahy. Prohlídka je možná v rámci dvou okruhů. Jeden z nich zahrnuje interiéry horního hradu, druhý vás seznámí s expozicí lovectví a obranným systémem hradu.

Mělník
Hlavní atrakcí Mělníka je návštěva zámku, kterou doporučuji spojit  s prohlídkou zámeckých sklepů a ochutnávkou vína. Mělnické víno můžete ochutnat také v zámecké vinárně, z které je nádherný pohled na soutok Labe s Vltavou a horu Říp. Za shlédnutí stojí také hlavní náměstí.

Internet: www.melnik.cz
Jižní Čechy

Jižní Čechy

Jižní Čechy vyvolávají v lidech představu o dovolené a historii. Podle statistik se jedná o nejvyhledávanější turistický región u nás. Většina návštěvníků si Jižní Čechy spojuje s rybníky, hrady, zámky a vodní turistikou. Konkrétně si lidé nejvíce vzpomenou na Český Krumlov, Hlubokou, Třeboň a Písek.






Jižní Čechy na vlastní pěst (e-book)

autor:
Jozef Petro
cena: zdarma
počet stran: 43
velikost:
2,1 MB
stáhnout zdarma...

Jižní Čechy pro PDA
211 kB, verze pro PDA a mobily s programem Microsoft Office WordMobile.





  • Seznam světového dědictví UNESCO

Holašovice
Rok zapsání: 1998

Vesnice Holašovice je výjimečně kompletním a dobře zachovaným příkladem tradiční středoevropské vesnice. Ve vesnici se zachovala celá řada obytných domů z 18.-19. století postavených ve stylu tzv. jihočeského baroka.
Holašovice si navíc jako jedna z mála vesnic zachovaly svůj původní půdorys o rozměrech 210x70 metrů sahající do dob jejího založení v 13. století.

Internet: www.holasovice.cz
  • Co ještě navštívit?

Červená Lhota
Malý renesanční zámek, který zajisté znáte z filmové komedie o šíleně smutné princezně, leží asi 15 km severně od Jindřichova Hradce. Romantický zámeček okouzlí návštěvníka zejména svou kouzelnou polohou na malém ostrůvku uprostřed jezera a hezkým okolím. Kolem jezera vede turistická stezka, z které se návštěvníkovi nabízí pohled na červený zámek uprostřed jezera.

České Budějovice
Centrum jižních Čech se může pochlubit rozlehlým čtvercovým náměstím s historickou barokní radnicí a podloubím. Náměstí je lemováno starými měšťanskými domy. Všechny zajímavé historické budovy města se nachází v bezprostředním okolí náměstí. Patří k nim Černá věž, barokní kostel sv. Mikuláše, dominikánský klášter, někdejší zbrojnice, Rabštejnská věž.

Internet: www.c-budejovice.cz

Hluboká nad Vltavou
Novogotický zámek stojící nad Vltavou nedaleko Českých Budějovic je příkladem bydlení vysoké šlechty u nás v 19. století. Zámkem vede několik prohlídkových tras, které vás zavedou do jednotlivých místností zařízených původním nábytkem. U zámku se nachází nádherný lesopark hodící se k procházkám před nebo po prohlídce zámku, milovníci golfu tady najdou golfové hřiště.

Internet: www.hluboka.cz

Jindřichův Hradec
Do Jindřichova Hradce se jezdí zejména kvůli zámku, který je po Pražském hradu a českokrumlovském zámku a hradu třetím nejrozsáhlejším zámeckým komplexem u nás. Další návštěvnickou atrakcí města je nedávno otevřené Národní muzeum fotografie a v předvánočním období také Muzeum Jindřichohradecka s Krýzovými jesličkami. V letním období doporučuji svézt se úzkokolejkou do Nové Bystřice a zpět. Železniční trasa vede hezkou neporušenou přírodou územím tzv. České Kanady.

Internet: www.jh.cz

Kratochvíle
Renesanční zámeček nacházející se západně od Českých Budějovic posazený v nádherné záhradě je hezkým příkladem ukazujícím nám způsob života zámožného šlechtice v době renesance. Jedná se o jeden z mála zachovalým původních renesančních zámků u nás, který se nachází mimo městskou zástavbu.

Písek
Pro návštěvníky je Písek atraktivní zejména svým zachovalým historickým jádrem s dvěma náměstími. Největší atrakcí je ale gotický Kamenný most, který je nejstarším dochovaným mostem u nás. V někdejším královském hradu, který se zachoval pouze částečně, se nachází Prácheňské muzeum s exponáty dokumentujícími přírodu a dějiny Písecka (v minulosti Prácheňský kraj).

Internet: www.icpisek.cz

Tábor
Staré město v Táboře s četnými historickými domy se rozkládá kolem Žižkova náměstí. Divácky atraktivní je zejména podzemí pod náměstím s labyrintem podzemních chodeb, které vznikly propojením sklepů jednotlivých domů. Milovníci historických vláčků se určitě rádi svezou původním elektrickým vozem z počátku 20. století, který jezdí po naši první elektrifikované dráze z Tábora do Bechyně. Zájemci o dějiny se mohou vydat na Kozí Hrádek ležící pár kilometrů jižně od města, kde v letech 1413-14 působil mistr Jan Hus.

Internet: www.tabor.cz

Slavonice
Zachovalé renesanční centrum v Slavonicích s původními měšťanskými domy je atrakcí, s kterou se u nás nesetkáte tak často. V srovnání s mnohem známějším náměstím v Telči působí Slavonice komornějším dojmem. Milovníci přírody najdou v okolí města hezkou neporušenou přírodu s turistickými stezkami pro pěší turistiku i pro cykloturisty.

Internet: www.slavonice-mesto.cz, www.slavonice.cz

Šumava

Šumava

Podobně jako Jižní Čechy také Šumava vyvolává v lidech představu o dovolené, prázdninách, turistice a krásné přírodě. "Poslední příroda v Čechách" a názor, že na Šumavě je všude hezky jsou další dvě asociace o Šumavě, podobně jako slova cykloturistika a lyžování. Z konkrétních míst si lidé nejdříve vzpomenou na Železnou Rudu, Domažlice a Velhartice.




Šumava na vlastní pěst (e-book)

autor:
Jozef Petro
cena: zdarma
počet stran: 46
velikost:
2,5 MB
stáhnout zdarma...

Šumava pro PDA
218 kB, verze pro PDA a mobily s programem Microsoft Office WordMobile.





  • Seznam světového dědictví UNESCO

Historické centrum Českého Krumlova
Rok zapsání: 1992

Malebnost Českého Krumlova je dostatečně známá a psát na ní ódu by bylo asi zbytečné. Doporučení zapsat město na seznam UNESCO oceňuje zejména skutečnost, že Český Krumlov je vynikajícím příkladem malého středoevropského středověkého města, jehož architektura zůstala netknutá díky mírovému vývoji v průběhu více než pěti staletí.

Internet: www.ckrumlov.info
  • Co ještě navštívit?

Domažlice
Centrum Chodska se návštěvníkům města představuje svým hezkým podélným náměstím s měšťanskými domy a Chodským hradem. Kulatá bílá věž hradu je dominantou města a je viditelná z velké dálky.

  Internet: www.idomazlice.cz

Klatovy
Čtvercovému náměstí Klatov vévodí 80 metrů vysoká Černá věž. Hned vedle něj stojí barokní jezuitský kostel s katakomby, ve kterých jsou umístěny pozůstatky mnichů. Kromě katakomb je další atrakcí centra barokní lékárna  U bílého jednorožce s interiérem z roku 1773.

Internet: www.klatovy.cz

Prachatice
Zájemci o architekturu najdou v Prachaticích hezké náměstí s měšťanskými domy a freskami zdobenou renesanční radnicí. Zachovala se tady také část městských hradeb s nádhernou městskou bránou.

Schwarzenberský plavební kanál
Schwarzenberský plavební kanál patří k jedinečným technickým památkách naší minulosti. Byl postaven s cílem plavit dřevo z nepřístupných horních částí šumavského lesa do Vídně a existuje do dnešní doby. Kolem části kanálu vede turistická stezka sloužící také cyklistům. Vhodným východiskem pro procházku kolem kanálu je osada Jelení Vrchy, kam se dostanete autem.

Boubín
Procházka kolem Boubínského pralesa, který je nejstarší chráněnou oblastí u nás nebo výstup na vrcholu Boubínu patří k povinným cílům všech návštěvníků Šumavy.

Internet: www.boubin.cz

Plzeňsko

Plzeňsko

Název města Plzeň vyvolává u většiny z nás asociaci spojenou s plzeňským pivem, tvrdí již zmíňovaný průzkum. To asi nikoho nepřekvapí.

Další pojmy, které si spojujeme s hlavním městem Plzeňského kraje jsou hokej, folkový festival a průmysl. Jako turistická destinace se Plzeňsko v anketách umísťuje na posledním místě.



Plzeňsko na vlastní pěst (e-book)

autor:
Jozef Petro
cena: zdarma
počet stran: 11
velikost:
700 KB
stáhnout zdarma...

Plzeňsko pro PDA
91 kB, verze pro PDA a mobily s programem Microsoft Office WordMobile.



  • Seznam světového dědictví UNESCO

Region nemá na seznamu UNESCO žádné památky.

  • Co ještě navštívit?

Plzeň
Centrum Plzně tvoří obrovské náměstí s gotickým chrámem  sv. Bartoloměje a řadou původních měšťanských domů a paláců. Nejhezčím z nich je renesanční radnice z poloviny 16. století. Za shlédnutí stojí také historické podzemí s dvou až třípatrovými sklepy, které propojují jednotlivé domy. Milovníci chmelového moku zajisté navštíví pivovar Plzeňský Prazdroj, který stojí nedaleko historického centra. Pokud se zajímáte o dějiny vaření piva navštivte Pivovarské muzeum nacházející se v centru města.

Internet: www.plzen-city.cz

Západočeské lázně

Západočeské lázně

Turistický region Západočeské lázně v nás kromě Karlových Varů, Filmového festivalu, Františkových a Mariánských lázní vyvolává také představu Rusů, mafie a prostituce. V žebříčku atraktivnosti jako turistické destinace se Západočeské lázně objevují uprostřed.



Západočeské lázně na vlastní pěst (e-book)

autor:
Jozef Petro
cena: zdarma
počet stran: 23
velikost:
700 KB
stáhnout zdarma...

Západočeské lázně pro PDA
139 kB, verze pro PDA a mobily s programem Microsoft Office WordMobile.





  • Seznam světového dědictví UNESCO

Region nemá na seznamu UNESCO žádné památky.

  • Co ještě navštívit?

Cheb
Chloubou Chebu je rozlehlé náměstí lemované měšťanskými domy se Špalíčkem v dolní částí. Špalíček je skupinou jedenácti domy ze 13. století, které jsou rozděleny úzkou uličkou. Nedaleko odtud se nachází městské muzeum, kam návštěvníci jezdí „za" Valdštejnem. Tento vojevůdce z dob třicetileté války byl totiž v domě, kde je dnes muzeum zavražděn. Z dalších historických památek stojí za zmínku Chebský hrad františkánský klášter s kostelem a nově rekonstruovanou zahradou.

Internet: www.mestocheb.cz

Karlovy Vary
Karlovy Vary jsou  vhodným cílem pro návštěvu, i když zrovna nemáte v úmyslu léčit se. Procházka po lázeňské části podél řeky Teplá  je příjemná obzvláště za hezkého jarního nebo podzimního počasí. Také stezky v okolních lesích nabízí hodně možností projít se hezkou přírodou a pročistit si myšlenky.

Internet: www.karlovyvary.cz

Mariánské Lázně
Mariánské Lázně jsou městem parků a zeleně. Velikou část centra města tvoří Skalníkovy sady nacházející se nedaleko kolonády z konce 19. století, která je centrálním bodem města. Z architektonických památek stojí za zmínku dva kostely a hlavně několik desítek lázeňských domů postavených převážně v 19. století. Městské muzeum se nachází v domě U Zlatého hroznu, ve kterém při svém posledním pobytu ve městě bydlel německý básník J. W. Goethe. Milovníci přírody si v "Mariánkách" přijdou na své, protože město je obklopeno četnými lesy a nedaleko se nachází chráněná krajinná oblast Slavkovský les.

Internet: www.marianskelazne.cz

Severozápadní Čechy

Severozápadní Čechy

Severozápadní Čechy jsou po Plzeňsku hodnoceny jako druhý nejméně atraktivní region u nás. Většina z nás si s tímto regionem spojuje pouze samá negativní hesla jako jsou: doly, teplárny, znečištěné ovzduší, nejšpinavější kout naší země, zničená příroda, nezaměstnanost, kriminalita, Chánov, Most a problémy s Rómy.

Jediným kladným bodem v našich asociacích je Děčínsko, které v lidech vyvolává představu hezké krajiny a turistiky.




Severozápadní Čechy na vlastní pěst (e-book)

autor:
Jozef Petro
cena: zdarma
počet stran: 24
velikost:
700 KB
stáhnout zdarma...

Severozápadní Čechy pro PDA
143 kB, verze pro PDA a mobily s programem Microsoft Office WordMobile.




  • Seznam světového dědictví UNESCO

Region nemá na seznamu UNESCO žádné památky.

  • Co ještě navštívit?

České Švýcarsko
Největší atrakcí Českého Švýcarska jsou Jetřichovské stěny, neosídlená oblast s rozsáhlými sklaními komplexy. Nejznámějším z nich je Pravčická brána, největší skalní brána v Evropě s rozpětím 26 metrů. K dalším atrakcím patří plavba na pramicích po Tiché a Divoké soutěsce na říčce Kamenici.

Internet: www.pbrana.cz

Kadaň
Centrum Kadaně tvoří náměstí čtvercového půdorysu s původními měšťanskými domy a městskou radnicí se zajímavou bílou padesát metrů vysokou věží. K dalším architektonickým zajímavostem patří františkánský klášter ve kterém je dnes umístěno městské muzeum a celá řada původních měšťanských domů v bezprostřední blízkosti náměstí.

Internet: www.mesto-kadan.cz

Litoměřice
Nádherné staré náměstí s měšťanskými domy je chloubou tohoto města. Kromě toho můžete v zdejší katedrále sv. Štěpána obdivovat čtyři obrazy K. Škréty a jeden obraz od Lucase Cranacha. Další obrazy známých malířů najdete v dvou místních galeriích.

Internet: www.litomerice.cz


Říp
Bájný Říp existuje nejenom v legendách ale také ve skutečnosti. Nachází se nedaleko Mělníka a pokud se na tuto asi 500 metrů vysokou horu vyšplháte, dostane se vám odměnou nádherný pohled na celé Střední Čechy a zejména na oblast Českého středohoří s celou řadou vyhaslých sopek.




Žatec

Hlavní město českého chmelařství se může pochlubit hezkým starým náměstím se starými domy. Nejvýznamnější budovou náměstí je městská radnice s věží, z které si můžete prohlédnout město z ptačí perspektivy. I když nepijete pivo měli byste v Žatci navštívit také Chmelařské muzeum, které je největším muzeem v Evropě dokumentující vývoj a současnost chmelařství.

Internet: www.mesto-zatec.cz

Český sever

Český sever

Co nás napadá při vyslovení názvu turistického regiónu Český sever? Kromě klasických termínů jako jsou šperky, bižuterie, Jizerské hory, horská turistika, Jizerská padesátka, ZOO, botanická zahrada objevuje se zde i jeden nový pojem - aquapark v Liberci.




Český sever na vlastní pěst (e-book)

autor:
Jozef Petro
cena: zdarma
počet stran: 14
velikost:
600 KB
stáhnout zdarma...

Český sever pro PDA
46 kB, verze pro PDA a mobily s programem Microsoft Office WordMobile.





  • Seznam světového dědictví UNESCO

Region nemá na seznamu UNESCO žádné památky.

  • Co ještě navštívit?

Liberec
Dominantou města a celého okolí je tisíc metrů vysoký Ještěd s jedinečnou televizní věží viditelnou z velké dálky. V zimě Ještěd přitahuje lyžaře, v létě sem a do nedalekých Jizerských hor přichází vyznávači pěší turistiky a cykloturistiky. Relativně novou atrakcí města je zábavní centrum a aquapark Babylon, který se chlubí přívlastkem „největší krytý  zábavní komplex v České republice."

Český ráj

Český ráj

Kromě hezké přírody, Prachovských skal a turistiky si Český ráj spojujeme ještě s Jičínem, Rumcajsem a automobilkou. Proč vlastně ráj? Protože je to země malých vesnic, žlutavých pšeničných lánů, zelených ovocných sadů, polí a remízků. Je to země skalních měst, romanticky vypadajících hradních zřícenin, zámků a hradů. Je to oblast, která přesto, že patří k turisticky atraktivním regiónům si dokázala zachovat svou přirozenost. A to je hlavní důvod pro návštěvu.




Český ráj na vlastní pěst (e-book)

autor:
Jozef Petro
cena: zdarma
počet stran: 14
velikost:
1,1 MB
stáhnout zdarma...

Český ráj pro PDA
41 kB, verze pro PDA a mobily s programem Microsoft Office WordMobile.



  • Seznam světového dědictví UNESCO

Region nemá na seznamu UNESCO žádné památky.

  • Co ještě navštívit

Jičín
Chloubou Jičína je rozlehlé náměstí s měšťanskými domy a Valdickou bránou, která se stala symbolem města. V okolí města stojí za shlédnutí park Libosad, ke kterému vede dva kilometry dlouhá lipová alej. Vše bylo zřízeno z podnětu Albrechta z Valdštejna, jehož palác na hlavním náměstí města patří k další významné architektonické památce Jičína.  

Internet: www.jicin.cz

Trosky
Ruiny hradu Trosky patří k symbolům Českého ráje. Z architektonického hlediska tady není moc co obdivovat, výhled z věže stojí ale za to. Dostane se vám pohledu na část Českého ráje s lesy, loukami, skalními městy a malými vesnicemi. Na Trosky se jezdí zejména kvůli výhledu.

Internet: www.trosky.cz
Krkonoše

Krkonoše

Jaké pocity v nás vyvolává slovo Krkonoše? Mezi asociacemi najdeme léty prověřené „atrakce" a aktivity, ke kterým patří Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Harrachov, v zimě lyže, v létě turistika, Krkonošská 70, kolo, běžky a pěší turistika. Není divu, že naše nejvyšší pohoří se spolu s jižními Čechami, Šumavou a jižní Moravou řadí k nejoblíbenějším turistickým regiónům.



Krkonoše na vlastní pěst (e-book)

autor:
Jozef Petro
cena: zdarma
počet stran: 28
velikost:
1,5 MB
stáhnout zdarma...

Krkonoše pro PDA
146 kB, verze pro PDA a mobily s programem Microsoft Office WordMobile.




  • Seznam světového dědictví UNESCO

Region nemá na seznamu UNESCO žádné památky.

  • Co ještě navštívit?

Harrachov
Harrachov je jedním z tří nejvýznamnějších zimních středisek Krkonoš. Zdejší  lyžařské můstky přitahují také fanoušky skoků na lyžích. V létě si tady na své přijdou milovnící turistiky a cykloturisté.

Pec pod Sněžkou
Další známé lyžařské středisko, které se hodí také pro letní turistiku. Jednotlivé hotely a penziony leží rozesety na loukách obklopojucích centrum Pece a hodí se zejména pro návštěvníky hledající klid a pohodu.




Špindlerův Mlýn
Jak v zimě tak i v létě je Špindl neoficiálním hlavním městem Krkonoš. V jeho okolí jsou desítky sjezdovek, turistických tras i tras pro cykloturistiku. Návštěvníci hledající pohodlí se odtud po zaplacení poplatku dostanou silnicí až na hlavní hřbet Krkonoš.


Východní Čechy

Východní Čechy

Východní Čechy to je region Velké Pardubické, pardubických perníků, Orlických hor, náchodského zámku a vodní nádrže Rozkoš. Tak alespoň vidí tento region většina z nás. Východní Čechy jsou co se týče oblíbenosti trochu pozadu v srovnání s Krkonošemi, Šumavou nebo jižními Čechy. Přesto je to oblíbený cíl mnoha návštěvníků.



Východní Čechy na vlastní pěst (e-book)

autor:
Jozef Petro
cena: zdarma
počet stran: 40
velikost:
2,1 MB
stáhnout zdarma...

Východní Čechy pro PDA
196 kB, verze pro PDA a mobily s programem Microsoft Office WordMobile.




  • Seznam světového dědictví UNESCO

Zámek Litomyšl
Rok zapsání: 1999

Zámek v Litomyšli patří k nejhezčím renesančním zámkům u nás, vyniká zejména nádhernou sgrafitovou výzdobou. Důvodem zapsání na seznam byla výjimečná celistvost renesančního zámku, který představuje dokonalý příklad šlechtické rezidence období renesance u nás.

Internet: www.litomysl.cz
  • Co ještě navštívit?

Hlinsko
Do Hlinska se jezdí zejména za lidovou architekturou. Nejhezčí část skanzenu lidové architektury se nachází na Veselém kopci asi 9 km od Hlinska. Z hlavní silnice 343 se dejte směrem na Svobodné Hámry, kde najdete jeden hamr a starý mlýn a pokračujte dále na Veselý kopec. Další památky lidové architektury najdete v Možděnicích a v části Hlinska zvané Betlém.

Internet: www.hlinsko.cz

Holice
Holice jsou známy především svým rodákem dr. Emilem Holubem, našim významným cestovatelem. Expozice afrického muzea s exponáty, které tento cestovatel přivezl ze svých cest přitahují zejména zájemce o africkou flóru a faunu.

Jaroměř
Historické centrum města Jaroměř se může pochlubit mariánským sloupem od M. B. Brauna a několika měšťanskými domy. Nedaleký Josefov, který je dnes spojen s Jaroměří, zaujme zájemce o vojenskou pevnostní architekturu. Zdejší pevnostní město a podzemní obranný systém se zachovaly v původním stavu a odborníci je považují za unikátní technickou a urbanistickou památku. Zájemcům o historické vláčky doporučuji návštěvu železničního muzea nacházejícího se na nádraží.

Internet: www.jaromer-josefov.cz

Kuks
Z lázeňského komplexu postaveného v 17. století se do dneška nejlépe  zachoval kostel s někdejším špitálem, který potěší zejména obdivovatele sochařského umění barokního mistra M. B. Brauna. Kostel spolu se špitálem nachází v hezkém přírodním prostředí vhodném pro vycházky kromě jiného také do nedaleké přírodní galerie soch M. B. Brauna nazývané Bethlém.

Hradec Králové
Zájemci o starou architekturu samozřejmě navštíví historické centrum Hradce s náměstím lemovaným starými domy a paláci. Hradec Králové má co nabídnout také zájemcům o moderní architekturu a urbanistiku obecně. Je to nová část města založena počátkem 20. století na zelené louce na levém břehu Labe architekty Janem Kotěrou a Josefem Gočárem a dvě budovy navržené Janem Kotěrou. Patří k ním budova Východočeského muzea a interiér někdejšího hotela Bystrica nedaleko historického centra města. Rodičům s dětmi doporučuji návštěvu obřího akvária.

Internet: www.ic-hk.cz

Pardubice
Pardubice mají hezké staré náměstí se starými domy a původní  městskou bránou, kterou se ze starého města dostanete do nové části z 19. století. Nedaleko města stojící hrad nazývaný Kunětická hora nabízí hezký pohled do okolí města perníků.

Vysočina

Vysočina

Jak vypadá Vysočina našich představ? Vysočina pro nás je spojena s pojmy: Žďár nad Sázavou, Jihlava, trempink, vandry, hodně lesů, hezká příroda, dobře se tam jezdí na kole a věřte nebo ne také Zeman. Kraj drsný, nepřívětivý a to zejména v zimě, to je také Vysočina našich představ.



Vysočina na vlastní pěst (e-book)

autor:
Jozef Petro
cena: zdarma
počet stran: 19
velikost:
1,5 MB
stáhnout zdarma...

Vysočina pro PDA
110 kB, verze pro PDA a mobily s programem Microsoft Office WordMobile.



  • Seznam světového dědictví UNESCO

Historické centrum Telče
Rok zapsání: 1992

Telč je příkladem středověkého města, které vzniklo podle jednotného plánu a které si zachovalo svuj původní půdorys a podobu. Ve městě se zachoval renesanční zámek a náměstí trojuhelníkového půdorysu s převážně renesančními budovami s fasádami z různých časových období. Telč je nejlépe zachovalým středoevropským městem, které vzniklo podle jednotného plánu z důvodu politické kontroly a ekonomické expanze na území, které bylo v té době zcela pokryté panenským lesem.

Internet: www.telc-etc.cz
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře
Rok zapsání: 1994

Poutní kostel postavený na počest sv. Jana Nepomuckého stojí na Zelené hoře nedaleko Žďáru nad Sázavou. Kostel postavený počátkem 18. století má půdorys pěticípé hvězdy s pěti kaplemi a je vynikajícím příkladem tzv. barokní gotiky. Nejvýznamnějším představitel tohoto stylu v období přechodu od gotiky k baroku byl architekt Jan Blažej Santini-Aichel, tvůrce poutního kostela na Zelené hoře.

Internet: www.zdarns.cz
Židovská čtvrť v Třebíči a bazilika sv. Prokopa
Rok zapsání: 2003

Na seznam světového dědictví byla zapsaná někdejší židovská čtvrť, židovský hřbitov a bazilika sv. Prokopa. Komplex někdejší židovské čtvrtě, židovského hřbitova a baziliky sv. Prokopa jsou připomínkou koexistence křesťanské a židovské kultury a vzájemné výměny kulturních hodnot od středověku do 20. století. Někdejší židovská čtvrť podává jedinečné svědectví o životě židů v diaspoře a různých aspektech života židovské komunity ve střední Evropě.

Internet: www.trebic.cz
  • Co ještě navštívit?

Jihlava
Chloubou centra Vysočiny je rozlehlé náměstí s historickou zástavbou a dobře zachovalá část městských hradeb ze 17. století. Z dalších architektonických památek stojí za zmínku trojice kostelů z období založení města v 13. století a více než 200 památkově chráněných domů. Zajímavé je také historické podzemí a náuční hornická stezka v městské části Lesnov.

Internet: www.jihlava.cz

Pernštejn
Gotický hrad Pernštejn leží uprostřed lesů asi 50 km severozápadně od Brna. Podle znalců patří prý k nejhezčím gotickým hradům u nás.

Internet: www.bystricenp.cz

Westernové městečko Šiklův mlýn
Westernový areál s atrakcemi Divokého západu pro všechny, kteří si chtějí alespoň na chvíli užít zálesacký život. Kromě hotelu s restauracemi najdete tady také rodeo, ZOO a řadu dalších atrakcí. Šiklův mlýn se nachází nedaleko Žďáru nad Sázavou.

Internet: www.western.cz
Jižní Morava

Jižní Morava

Jižní Moravu si lidé spojují s Brnem, veletrhy, Invexem, Uherským Hradištěm, Mikulovem, Znojmem, se sklípky, okurky a hlavně vínem. To je symbolem tohoto regionu již po celá staletí.







Jižní Morava na vlastní pěst (e-book)

autor:
Jozef Petro
cena: zdarma
počet stran: 45
velikost:
1,3 MB
stáhnout zdarma...

Jižní Morava pro PDA
175 kB, verze pro PDA a mobily s programem Microsoft Office WordMobile.




  • Seznam světového dědictví UNESCO

Lednicko-Valtický areál
Rok zapsání: 1996

Rod Lichtenštejnů přetvořil své rodové panství na jižní Moravě v období od 17.-20. století v krajinu kouzelné krásy. Jedná se o jedinečný krajinný celek, který se začal tvořit v období osvícenství péči jedné rodiny. Lednicko-Valtický areál v sobě spojuje architekturu několika období spolu s různými přírodními elementy v jeden celek.

Vila Tugendhat v Brně
Rok zapsání: 2001

Brněnská vila Tugendhat navržená německým architektem L. M. van der Rohe je ojedinělým příkladem moderního architektonického stylu, který se v Evropě vyvinul v 20. letech 20. století a který byl pojmenován funkcionalismus. Architektonická hodnota vily spočívá především v inovativním použití moderních prostorových a estetickým konceptů k nimž patří např. zcela novátorské použití ocelové kostry budovy spolu s betonem a sklem. Velká skleněná okna vizuálně propojila interiér vily s velkou okolní zahradou. Jedinečný je také interiér vily navržený včetně nábytku architektem van der Rohe.

  • Co ještě navštívit?

Moravský kras
Moravský kras je naší nejznámější krasovou oblastí, která je jeskyněmi prošpikovaná jako ementál. Mluví se, že je jich tady přes tisíc. K nejatraktivnějším patří Punkevní jeskyně nabízející kromě krápníků také plavbu po podvodní řece a pohled na jeskyni Macocha zezdola z jejího dna.

Znojmo
Největší turistickou atrakcí Znojma je románská rotunda sv. Kateřiny z 11. století, která je nejstarší na Moravě. Vnitřek rotundy je vyzdoben románskými freskami, které zobrazují první Přemyslovce. Jedná se o nejstarší fresky na našem území.




Pálava
Pálava, vápencový masív táhnoucí se od Mikulova až k vesnicím Pavlov a Dolní Věstonice u Novomlýnské nádrže, patří oblíbeným cílům milovníků dobrého vína a v poslední době také příznivců cykloturistiky. U Dolních Věstonic byste si měli prohlédnout tzv. Kalendář věků, na kterém můžete pozorovat zemský profil od doby kamenné po dnešek.

Střední Morava

Střední Morava

Střední Morava našich představ to je Olomouc, sýrečky, výstava Flora, Kroměříž a zámek, Prostějov a oděvy a památky obecně. Představa v podstatě odpovídající skutečnosti. Střední Morava je pojem relativně nový. Když se ale řekne Haná všichni ví, že se jedná o oblast zemědělskou s úrodnou půdou a svérázným nářečím.


Střední Morava na vlastní pěst (e-book)

autor:
Jozef Petro
cena: zdarma
počet stran: 17
velikost:
600 KB
stáhnout zdarma...

Střední Morava pro PDA
110 kB, verze pro PDA a mobily s programem Microsoft Office WordMobile.





  • Seznam světového dědictví UNESCO

Zahrady a zámek v Kroměříži
Rok zapsání: 1998
 
Zahrady a zámek v Kroměříži jsou obzvláště kompletním a dobře zachovalým příkladem barokní šlechtické rezidence. Květná zahrada, původně nazývana Libosad, si zachovala svůj původní barokní vzhled. V minulosti sloužila Květná zahrada jako vzor pro vznik dalších barokních zahrad v oblasti střední Evropě.

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci
Rok zapsání: 2000

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci postavený počátkem 18. století je nejhezčím z tzv. morových nebo mariánských sloupů. Táto architektonická forma typická pro oblast střední Evropy dosáhla v olomouckém sloupu Nejsvětější Trojice svého vrcholu. Mariánské sloupy ve střední Evropy jsou dokladem hluboké náboženské víry obyvatel střední Evropy v období baroka. Bohatá sochařská výzdoba 35 metrů vysokého sloupu je dílem vynikajícího moravského umělce Ondřeje Zahnera.

Internet: www.olomouc.eu,  www.olomouc-tourism.cz
  • Co ještě navštívit?


Severní Morava a Slezsko

Severní Morava a Slezsko

Slova severní Morava a Slezsko nevyvolávají u většiny z nás zrovna představu o ideálním místě pro dovolenou. Přesto i tady se dají najít zajímavé přírodní partie. Severní Moravu si spojujeme nejenom s doly, smogem a znečištěným ovzduším ale také s Beskydami, Jeseníkami, Karlovou Studánkou, hezkou přírodou, turistikou a lyžováním.



Severní Morava a Slezsko na vlastní pěst (e-book)

autor:
Jozef Petro
cena: zdarma
počet stran: 20
velikost:
1,1 MB
stáhnout zdarma...

Severní Morava a Slezsko pro PDA
122 kB, verze pro PDA a mobily s programem Microsoft Office WordMobile.




  • Seznam světového dědictví UNESCO

Region nemá na seznamu UNESCO žádné památky.

  • Co ještě navštívit?

Pustevny
Pustevny jsou nejoblíbenějším zimním střediskem v Beskydech. Lyžařské středisko leží v nadmořské výšce kolem 1 000 metrů. Z architektonického hlediska jsou tady zajímavé dvě horské chaty, postaveny za první republiky podle návrhu slovenského architekta Dušana Jurkoviče. 

Internet: www.pustevny.cz
Rožnov pod Radhoštěm
Hlavní atrakcí města stojícího na úpatí hory Radhošť je Valašské muzeum v přírodě s jedinečnými dřevěnými stavbami z oblasti Beskyd. Jedná se o nejstarší skanzen u nás.

Internet: www.roznov.cz

Velké Losiny
Velké Losiny jsou známé svým renesančním zámkem, který patří k nejhezčím na Moravě a ruční výrobou papíru. S výrobou papíru se můžete seznámit v místním papírenském muzeu.


Content Management Powered by CuteNews
© petro.cz - Všechna práva vyhrazena, veškeré informace získáte na emailu info@petro.cz