Španělsko

Španělsko

Oficiální název: Španělské království (Reino de Espaňa)
Hlavní město: Madrid, 3,1 mil.obyvatel
Časové pásmo: středoevropské
Telefonní předvolba: 0034
Státní poznávací značka: E
Národní internetová doména: es
Státní svátek: 12. 10., Den španělského kulturního dědictví (objevení Ameriky Kolumbem)
Nezávislost: 1492 (dobytí Granady a sjednocení země)
Adresa národního turistického úřadu: Instituto de Turismo de Espaňa, José Lázaro Galdiano 6, Madrid.
Internetová stránka: www.tourspain.es, www.spain.info
Mobilní telefon: Mobilní operátoři ve Španělsku jsou Amena (www.amena.com), Telefonica Espaňa (www.movistar.tsm.es), Vodafone (www.vodafone.es) a Retevisión (www.retevision.es)

TURISTICKÉ REGIONY

1. Andalusie (Andalucia)
2. Aragonsko (Aragón)
3. Asturie (Asturias)
4. Baleárské ostrovy (Baleares)
5. Kanárské ostrovy (Canarias)
6. Kantabrie (Cantabria)
7. Kastilie-La Mancha (Castilla-La Mancha)
8. Kastilie a León (Castilla y León)
9. Katalánsko (Cataluňa)
10. Valencie (Valencia)
11. Estremadura (Extremadura)
12. Galicie (Galicia)
13. La Rioja
14. Madrid
15. Murcia
16. Navara (Navarra)
17. Baskicko (Pais Vasco)

Mapu turistických regionů najdete na stránce www.spain.info/TourSpain/Destinos/mapas/sus+Principales+Destinos+Turisticos?Language=en Dělení Španělska na těchto stránkách je zjednodušeným dělením zahrnující zejména oblíbené turistické destinace našich turistů.

 • Španělsko - kapesní průvodce

autor: Jozef Petro
cena: 179 Kč
počet stran: 187
objednávky: http://knihy.cpress.cz/cesty

 • Důležité internetové stránky

www.spain.info - španělský turistický úřad
www.iberia.com - stránky letecké společnosti
www.renfe.es - španělské železnice
www.elmundo.es/callejero - plánovač trasy a mapy, španělská verze aplikace Google Maps
www.trasmediterranea.es - španělská námořní společnost
www.balearia.net - španělská lodní společnost


ONLINE REZERVACE LETENEK
Místo odletu:
Místo příletu:
Datum odletu: (DD.MM.RRRR)
Datum návratu: (DD.MM.RRRR)

Další internetové stránky o Španělsku najdete na další straně...
Costa Brava

Costa Brava

Costa Brava je nejsevernější turistickou destinací na pobřeží Středozemního moře. Táhne se směrem od španělsko-francouzské hranice až po ústí řeky Tordera jižně od města Blanes.

Jedná se o pobřeží divoké s rozeklanými břehy a vysokými útesy. Některé části pobřeží jsou přístupné pouze od moře. Písečné pláže se nachází až v jižní části pobřeží a to zejména v letovisku Lloret de Mar a Blanes, kde Costa Brava končí.


 • Seznam světového dědictví UNESCO

Pyreneje - Mont Perdu
Rok zapsání: 1997, 1999

Vrchol hory Mont Perdu nacházející se v Pyrenejích na hranici s Francii dosahuje výšky 3 352 metrů. Podle oficiálního zápisu se jedná o kulturní krajinu, která si jako jedna z mála v Evropě zachovala svůj původní zemědělský charakter s malými vesnicemi, polemi, pastvinami a horskými silnicemi. Návštěvník se tady může seznámit se způsobem života, který byl v minulosti obvyklý také v dalších horských oblastech Evropy a který je dnes zřídkavý.

Internet: www.mppm.org

Katalánské románské kostely v údolí Vall de Boí
Rok zapsání: 2000

Úzké údolí Vall de Boí rozkládající se v oblasti Alta Ribagorça v Pyrenejích je obklopeno strmými horami. Každá vesnice tohoto údolí se může pochlubit románským kostelem, které svědčí o bohaté výměně myšlenek mezi různými regiony v rámci Evropy. Za zápis na seznam se zasloužila nejenom původní románská architektura, ale také civilizaci nedotčené prostředí, ve kterém se kostely nacházejí.

Barcelona

Barcelona

Barcelona, hlavní město Katalánska a druhé největší město Španělska, je kosmopolitní město, které ve Španělsku udává trend v umění, módě a designu.

Pro většinu návštěvníků, kteří mají zájem o architekturu je to město Antoní Gaudího. Tento katalánský architekt vtiskl Barceloně na přelomu století svou představu o podobě moderní architektury, kterou dnes obdivují miliony návštěvníků.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Díla Antoni Gaudího
Rok zapsání: 1984, 2005

Sedm staveb postavených v Barceloně a jejím blízkem okolí architektem Antoní Gaudím (1852–1926) jsou svědkem jeho výjimečného kreativního příspěvku do dějin architektury koncem 19. a počátkem 20. století. Jeho díla jako park Güell, palác Büell, Casa Mila, Casa Vicens, katedrála Sagrada Familia, Casa Batlló a krypta v Colonia Güell představují eklektický a velmi osobní styl architekta, který se projevil ne pouze v architektuře ale také v návrhu zahrad, dekorativním umění a sochařství.

Koncertní sál Palau de la Música Catalana a nemocnice Sant Pau v Barceloně
Rok zapsání: 1997

Koncertní sál Palau de la Música Catalana a nemocnice Sant Pau patří k dvěma významným přispěvkům architekta Lluíse Domenicha i Montaner k architektuře Barcelony. Obě stavby byly na seznam zapsány jako mistrovská díla secesního umění, které v Barceloně vzkvétalo počátkem 20. století.

Internet: www.hspau.com
Costa Daurada

Costa Daurada

Costa Daurada, neboli Zlaté pobřeží, se nachází jižně od Barcelony. Pro tuto část severošpanělského pobřeží jsou charakteristické dlouhé a písečné pláže.

Za historickými památkami se můžete podívat do města Tarragona, za návštěvu stojí také malé romantické městečko Sitges ležící mezi Barcelonou a Tarragonou.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Archeologický komplex v Tarragoně
Rok zapsání: 2000

V roce 218 p. n. l. přistály na místě, kde se dnes nachází Tarragona římské legie a založily zde město Tarraco. V 2. století př. n. l. se Tarraco stalo hlavním městem římské provincie Hispania Citerior a sloužilo jako urbanistický vzor pro zakládání dalších měst na Iberském poloostrově. V dnešní Tarragoně bylo v této době postaveno hodně významných a hezkých budov z nichž byly některé objeveny a vykopány. Zbytky těchto budov spolu s dalšími vykopanými předměty nám prezentují způsob života provinčního římského města. K nejlépe zachovalým antickým budovám patří amfiteátr z 1. století, který měl kapacitu 12 000 lidí.

Internet: www.mnat.es
Klášter Poblet
Rok zapsání: 1991

Cisterciácky klášter Poblet patří k nejvýznamnějším evropským klášterům a současně se jedná o nejrozsáhlejší španělský klášterní areál. Komplex budov, který vznikal v 11.-18. století, sloužil v minulosti také jako královské sídlo. Od 14. století jsou uprostřed majestátního kláštera umístěny hrobky aragonských králů a katalonských králů.

Costa del Azahar

Costa del Azahar

Costa del Azahar anebo Pobřeží pomerančového květu začíná u města Sant Carles de la Rapita jižně od delty řeky Ebro. Severní část tohoto pobřeží není z turistického hlediska nijak moc zajímavá a proto sem zahraniční turisté moc nejezdí. Najdete tady spíše Španěly.

Prvním větším městem na zdejším pobřeží je Vinaros, asi osm kilometrů jižněji se nachází Benicarlo. Podobně jako Vinaros i Benicarlo je malé město se zachovalým starým centrem. Oblíbenými cíly zahraničních návštěvníků jsou zejména letoviska Peňíscola a Oropesa del Mar.

Historicky nejzajímavějším městem oblasti je Sagunto, někdejší důležitá kartaginská osada asi 40 km jižně od města Castellón.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Region nemá na seznamu UNESCO žádné památky.
Valencie

Valencie

Třetí největší město Španělska má 8000 000 obyvatel. Valencie je důležitým průmyslovým centrem a významným přístavem a proto je zdejší moře znečištěné. Z toho vyplývá, že Valencie není atraktivní jako přímořské letovisko.

Jednodenní návštěva města – pokud svou dovolenou trávíte někde v okolí – stojí ale za to. Město Valencie se totiž může pochlubit četnými architektonickými památkami.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Hedvábnická burza ve Valencii
Rok zapsání: 1996

Budova někdejší hedvábnické burzy byla postavená v 15.-16. století a sloužila jako místo, kde se nakupovalo a prodávalo hedvábí. Jedná se o nádherný příklad světské gotické architektury, který svědčí o bohatství a moci a bohatství středomořských přístavních měst.

Costa Blanca

Costa Blanca

Costa Blanca, v překladu Bílé pobřeží, začíná u mysu Cabo de la Nao jižně od Valencie a končí u mysu Cabo de Palos severně od města Cartagena. Severní část tohoto pobřeží v okolí mysu Cabo de la Nao je skalnatá s horami končícími až u moře a strmými vysokými útesy.

Směrem k jihu se příroda mění. Pobřeží je nízké s písečnými plážemi, podél něj se nachází nížinatý pás s četnými zahradami a ovocnými sady. Největším zdejším turistickým střediskem je Benidorm, ve kterém v letní sezoně bydlí až 200 000 lidí. Jižně od Benidormu se nachází Alicante, důležitý přístav se zbytky pevnosti rozkladajícími se nad starým městem.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Palmový háj v Elche
Rok zapsání: 2000

Palmový háj v Elche byl spolu s důmyslným zavlažovacím systémem založen koncem 10. století, tedy v době, kdy v Elche vládli Maurové. Palmový háj spolu se zavlažovacím systémem, které jsou tak typické pro severní Afriku, představují unikátní příklad přenosu zamědělských praktik z jednoho kontinentu na druhý. Pozoruhodná je také skutečnost, že starobylý zavlažovací systém založený Araby, který je přes 1000 let starý, dodnes funguje.

Andalusie

Andalusie

Photo©Turismo Andaluz

Andalusie je druhou největší oblasti Španělska, která je svou rozlohou větší než Česká republika. Z Andalusie pochází hodně věcí, které se v cizině považují za typicky španělské - flamenko, sherry, býčí zápasy. Pobřeží Andalusie má délku přes 600 km. Kromě moře se tento region může pochlubit také vysokými horami, kde se pouhých několik desítek kilometrů od moře můžete lyžovat.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Granada - Alhambra, Generalife and Albaicín
Rok zapsání: 1984, 1994
Photo©Turismo Andaluz

Pevnost Alhambra v Granadě je jedinečným dokladem arabské středověké architektury ve Španělsku a spolu se zahradou Generalife nám přibližují prostředí a způsob života maurských vládců. Albaicín rozkládající se na druhém kopci je zase jedinečným příkladem středověkého maurského města.

Historické centrum města Córdoba
Rok zapsání: 1984, 1994
Photo©Turismo Andaluz

Córdoba zažila svůj největší rozkvět v době, kdy ve Španělsku vládli Maurové. Největší památkou připomínající tuto dobu je mešita, která je asi 1200 let stará a která byla největší měšitou v Evropě. Po dobytí města křesťany v 13. století byla mešita přestavěná na katedrálu a dnes patří tento architektonický komplex k nejobdivovanější památce města.

Národní park Doňana
Rok zapsání: 1994
Photo©Turismo Andaluz

Národní park Doňana se rozprostírá na pravém břehu řeky Guadalquivir blízko jejího ústí do Atlantického oceánu. Je pro něj charakteristická široká diverzita biotypů jako jsou např. lagúny, močály, duny, zalesněná krajina a macchie. Je domovem 5 ohrožených druhů ptáků a zimovištěm více než 500 000 kusů vodního ptáctva ročně.

Internet: www.donana.es
Renesanční historická centra měst Úbeda a Baeza
Rok zapsaní: 2003
Photo©Turismo Andaluz

Dvě malá španělská města Úbeda a Baeza nacházející se na jihu země existovala již v době, kdy v Andalusii vládli Maurové. Jejich věhlas je ale spojený se 16. stoletím, kdy se přes ně dostaly z Itálie do Španělska myšlenky renesance.

Historická centra obou měst se svými městskými paláci představují vynikající příklad světské renesanční architektury a plánování měst v 16. století. Renesanční urbanistika uplatněná při stvárnění těchto měst ovlivnila v dalším období také novozakládaná města v Jižní Americe.

Katedrála, Alcazar a Indický archív v Seville
Rok zapsání: 1987
Photo©Turismo Andaluz

Katedrála, Alcazar a Indický archív tvoří jedinečný komplex staveb nacházejících se v centru Sevilly. Sevillská katedrála spolu se zvonicí La Giralda byly postaveny na místě, kde kdysi stala mešita postavena Almohady - muslimská dynastie, která v 12. století přišla ze severní Afriky.

Jedná se o největší gotickou stavbu v Evropě, k jejímž atrakcím patří mimo jiného také hrobka Kryštofa Kolumba. Také královský palác Alcázar byl postaven na místě paláce almohadských vládců. Obě budovy a zejména věž La Giralda jsou důkazem vysokého mistrovství nejenom almohadských ale také křesťanských umělců, kteří pokračovali v díle svých muslimských předchůdců. V Indickém archívu, budově která kdysi sloužila jako burza, jsou shromážděny všechny písemné dokumenty týkající se dobývání Nového Světa.

Prehistorické nástěnné malby na středomořském pobřeží Iberského poloostrova
Rok zapsání: 1998
Photo©Turismo Andaluz

Prehistorické malby na pobřeží Středozemního moře představují výjimečně velkou skupinu maleb, které jsou obrazovou kronikou určité fáze vývoje lidstva. Zápis si tyto malby zasloužily zejména proto, že se jedná o největší skupinu skalních maleb v Evropě.

Madrid

Madrid

Na rozdíl od jiných španělských měst, je Madrid poměrně novým městem a proto svým návštěvníkům nemůže nabídnout zachovalé středověké centrum města. Madrid nabízí spíše atmosféru pulzujícího hlavního města, které ožívá především ve večerních a nočních hodinách. Zdejší bary a restaurace jsou proslulé.

Na druhém místě nabízí španělské hlavní město četná muzea. Jedním z nich je obrazárna Prado, která patří ke světové špičce. Madrid nabízí také celou řadu jednotlivých stavebních monumentů, které jsou rozesety po celém městě.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Klášterní komplex Escorial
Rok zapsání: 1984

Klášterní komplex Escorial se nachází asi 60 km severozápadně od španělského hlavního města. Komplex o rozměrech 206 x 161 metrů s 16 nádvořími a 16 kilometry chodeb nechal v druhé polovině 16. století postavit král Filip II. Escorial byl stavěn jako klášter, královská residence a místo posledního odpočinku španělských králů. Jeho strohá architektura měla značný vliv na španělskou architekturu dalšího období.

Kulturní krajina kolem města Aranjuez
Rok zapsání: 2001

Někdejší královské letovisko Aranjuez a jeho okolí představují vynikající příklad člověkem upravené krajiny, v které se snoubí přírodní krásy s výtvory lidského umu a práce. Jedná se o rozsáhlý a různorodý krajinářský komplex s citlivě vytvořenými vztahy mezi přírodou a stavbami, venkovem a městem, řekami a umělými vodními nádržemi, lesem a zahradami.

Univerzita a historická čtvrť města Alcalá de Henares
Rok zapsání: 1998

Alcalá de Henares, město založeno v 16. století kardinálem Jiménezem de Cisneros, vzniklo jako první univerzitní město na světě. V dalších stoletích sloužilo jako model při zakládání dalších evropských univerzit a univerzit v Jižní Americe.

Centrální Španělsko

Centrální Španělsko

Photo©Junta de Castilla y León

Centrální oblast Španělska tvoří tři autonomní oblasti: Kastilie a León, Kastilie-La Mancha a Estremadura. Největší z nich je autonomní oblast Kastilie a León, která je současně největší španělskou oblastí. Rozkládá se severozápadním směrem od Madridu.

Na západě hraničí s Portugalskem a Galicii, na severu s Astúrii a Kantabrií, na východě zase Baskickem, oblastí La Rioja, Aragonii a na jihu s Kastilií – La Mancha a Madridem. Jižně od Madridu leží Kastilie – La Mancha.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Katedrála v Burgosu
Rok zapsání: 1984
Photo©Junta de Castilla y León

Katedrála v Burgosu se začala stavět v 13. století a dokončena byla v 15.-16. století. Jedná se o vynikajicí příklad gotického umění, který kromě architektury zahrnuje také oltáře, chórové lavice, malby, sochařskou výzdobu, náhrobky, rozetová okna a další umělecká díla. Jedná se o jedinou španělskou katedrálu na seznamu UNESCO.

Mudejarská architektura v Aragonii
Rok zapsání: 1986, 2001

Mudejarská architektura, která se v Aragonii začala vyvíjet v 12. století, vznikla jako důsledek politických a kulturních podmínek na Iberském poloostrově v období po rekonkvistě.

Mudejarské umění bylo do značné míry ovlivněno islamskou tradicí, zahrnuje v sobě ale také některé prvky evropských stylů a to zejména gotiky. V architektuře se projevuje zejména kachlíčkovou výzdobou budov a speciálně zvonic kostelů.

Staré město Ávily s kostely
Rok zapsání: 1985
Photo©Junta de Castilla y León

Ávila byla založená v 11. století s cílem ochrany území obydleného křesťany před Maury. Město, ve kterém se narodila sv. Tereza a kde je pochován Velký inkvizitor Torquemada, si zachovalo svou středověkou prostotu. Ta se projevuje zejména v gotické katedrále a městkých hradbách, které patří k nejzachovalejším v zemi.

Archeologická lokalita Atapuerca
Rok zapsání: 2000

V jeskyni v pohoří Sierra de Atapuerca nedaleko města Burgos byly objeveny pozůstatky nejstarších koster člověka v Evropě, které jsou staré asi 1 milion let. Objevené pozůstatky člověka představují výjimečný materiál pro vědecký výzkum fyzického vzhledu a způsobu života našich předků.

Historické centrum města Cáceres
Rok zapsání: 1986

Město Cáceres se po dlouhou dobu nacházelo na hranici mezi maurským a křesťanským Španělskem a tato skutečnost se dnes odráží v jeho architektuře, která je směsí románského, maurského, gotického a renesančního stylu.

Z doby, kdy ve městě vládly Maurové se zachovalo více než 30 věží. Kouzlo Cáceres není v jednotlivých památkách ale v kompletně zachovaném středověkém starém městě, které patří k nejlépe zachovalým městským jádrům ve Španělsku.

Opevněné historické město Cuenca
Rok zapsání: 1996

Cuenca, město postavené Maury v centru někdejšího cordobského kalifátu, si zachovalo velmi dobře zachovalé středověké městské hradby a řadu světských i cirkevních budov z 12.-18. století. Po dobytí křesťany v 12. století se stalo královským městem, ve kterém byla postavena první gotická katedrála.

K architektonickým zvláštnostem města patří tzv. visící domy postavené na útesech vysoko nad řekou Huécar. Svým dílem k zapsání na seznam přispěla také jeho jedinečná poloha uprostřed nádherné přírody.

Internet: www.cuenca.es
Las Médulas - někdejší římský zlatý důl
Rok zapsání: 1997
Photo©Junta de Castilla y León

V prvním století začali Římané dobývat zlato v severozápadním Španělsku. Používali při tom techniku založenou na hydraulické síle. Po dvou stoletích zásoby zlata došly, Římané zlatý důl opustili a zanechali za sebou spustošenou krajinu. Od té doby zůstaly doly a jejich okolí opuštěny a také jejich okolí nebylo zasaženo žádnými průmyslovými aktivitami.

Las Médulas byly na seznam památek zapsány jako místo, kde můžeme pozorovat použití inovativních technologií starých Římanů při dolování zlata v původním a nepozměněném prostředí.

Archeologický komplex v Méridě
Rok zapsání: 1993

Římská kolonie Augusta Mérida byla založená v roce 25 př. n. l. Město bylo v té době hlavním městem římské provincie Lusitánie. Mérida je vynikajícím příkladem římského provinčního města v době císařství. Z této doby se tady zachovalo římské divadlo s kapacitou 6 000 diváků.

Nedaleko divadla uprostřed rozsáhlého parku stojí amfiteátr, který měl kapacitu 15 000 diváků, zachoval se také antický most přes řeku Guadiana, kanalizační systém a antický dům, který dnes slouží jako muzeum.

Staré město v Toledu
Rok zapsání: 1986

Toledo jehož dějiny v minulosti určovaly tři kultury - vizigótská, maurská a židovská - má jedinečné staré centrum se spoustou vynikajících architektonických památek. Patří k nim desítky hezkých kostelů, paláců, klášterů i jednoduchých domů, které jsou svědky přes 2000 let dlouhých dějin města.

Staré město Segovie a akvadukt
Rok zapsání: 1985
Photo©Junta de Castilla y León

Staré město Segovie se může pochlubit nádhernou polohou na vysoké skále nad soutokem dvou řek. Segovia byla založena iberskými kmeny, v době římského impéria byla obchodním centrem na křižovatce dvou vojenských silnic a v období rekonkvisty se stala královskou rezidencí - v roce 1474 tady byla Isabela Kastilská vyhlášena královnou.

Nejznámější architektonickou památkou Segovie je římský akvadukt, kterým byla do města přiváděná voda. Akvadukt skládající se z dvou pater je 728 metrů dlouhý, 28 metrů vysoký a byl postaven kolem roku 50. K dalším významným památkám města patří pevnost Alcázar z 11. století a gotická katedrála ze 16. století.

Historické centrum města Salamanca
Rok zapsání: 1988
Photo©Junta de Castilla y León

Salamanca, staré univerzitní město ležící severozápadně od Madridu, existovalo již v 3. století př. n. l., kdy ho dobyli Kartáginci. V době antické byla tehdejší Salamantica důležitou římskou obchodní stanicí. Tuto dobu nám dnes připomíná antický most Puente Romano přes řeku Tormes.

Další rozvoj města začal až koncem 11. století, kdy bylo dobyto králem Alfonsem VI. V roce 1215 byla tady založena univerzita a město se spolu s Paříží a italskou Bolognou stalo jedním z center středověkého vzdělávání. Historické centrum města, kterému dominuje impozantní náměstí Plaza Mayor, se může pochlubit románskými, maurskými, gotickými, renesančními a barokními monumenty.

Královský klášter Santa María de Guadalupe
Rok zapsání: 1993

Královský klášter Santa María de Guadalupe je skvělým důkazem jedinečné náboženské architektury, která se ve Španělsku vyvíjela v průběhu čtyř století. Současně symbolizuje dvě významné udalosti v dějinách země. Tou první byla tzv. rekonkvista, tedy znovudobytí Iberského poloostrova křesťany a odstránění maurské nadvlády katolickými krály Isabelou a Ferdinandem.

Druhou významnou události bylo objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem v roce 1492. Socha Panny Marie Guadelupské, která se v klášteře nachází se stala mocným symbolem šíření křesťanské víry v Novém Světě.

Severní Španělsko

Severní Španělsko

Photo©Dario Garrido

Sever Španělska není častým cílem zahraničních turistů. Těm je tady v létě  zima, chladnější počasí naopak upřednostňují španělští turisté, kteří sem v létě utíkají ze sluncem rozehřáté mesety. Klima na severu je podstatně chladnější než na pobřeží Středozemního moře a často tady prší.

Na pobřeží Biskajského zálivu se nachází čtyři autonomní oblasti – Baskicko, Kantabrie, Asturie a Galicie. Podobně jako pobřeží Středozemí se dělí na různé costa (pobřeží), pobřeží Atlantického oceánu dělí Španělé na Costas.

Pobřeží Baskicka se nazývá Costa Vasca (Baskické pobřeží), na které navazuje Costa Cantábrica (Kantabrijské pobřeží), pro pobřeží Asturie a Galicie se zase vžilo označení Costa Verde. Proč Zelené pobřeží? Protože pro zdejší krajinu ty typická zelená barva.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Jeskyně Altamira
Rok zapsání: 1985

Asi dva kilometry jižním směrem od Santillany se nachází Altamirské jeskyně (Cuevas de Altamira), které byly objeveny v roce 1879. V asi 270 metrů dlouhé jeskyni se nachází asi 150 kreseb, které jsou asi 15 000 let staré. Jedním z hlavních motívů jsou bizony, jsou tady také kresby koní, jelenů a dalších zvířat. Obrazy zvířat byly namalovany červenou železnou rudou, mangánem, dřevěným uhlím, obrysy zvířat jsou u některých maleb vyryty do zdi.

Památky Ovieda a Asturského království
Rok zapsání: 1985, 1998

Asturie a její hlavní město Oviedo byly v 9.-10. století jednou z mála oblastí, kde se na Iberijském poloostrově udrželo křesťanství. V této době se tady vyvinul raněrománský architektonický styl, který hrál důležitou roli při šíření církevní architektury po poloostrově.

K nejlepším představitelům tohoto stylu patří kostely Santa María del Naranco, San Miguel de Lillo, Santa Cristina de Lena, Cámara Santa, San Julián de los Prados, které najdeme v Oviedu nebo jeho okolí.

Staré město Santiaga de Compostela
Rok zapsání: 1985
Photo©Turismo de Santiago de Compostela

Santiago de Compostela je známým poutním místem v severozápadním cípu Španělska, které se stalo symbolem boje křesťanského Španělska s Maury. V 10. století bylo město Maury zničeno a v nasledujicích stoletích bylo zcela obnoveno.

Staré město se značným počtem románských, gotických a barokních budov patří k nejhezčím v zemi a přitahuje spousty turistů. Kroky všech směřují do katedrály sv. Jakuba s hrobkou světce, kde končí známá svatojakubská poutní cesta. Po Římu a Jeruzalému je Santiago de Compostela třetím nejvýznamnějším poutním místem křesťanství.

Svatojakubská poutní cesta
Rok zapsání: 1993
Photo©Junta de Castilla y León

Svatojakubská poutní cesta vede od francouzsko-španělské hranice do města Santiago de Compostela k hrobce sv. Jakuba. Podél cesty se nachází kolem 1800 náboženských i světských budov a jiných památek.

Ve středověku byla táto cesta místem, kudy probíhala kulturní výměna mezi západní Evropou a Iberským poloostrovem. Poutní cesta vedoucí ze západní Evropy k třetímu nejposvátnějšímu místu všech křesťanů - hrobce sv. Jakuba - je také svědectvím hluboké náboženské víry lidí všech společenských vrstev.

Římské hradby v provincii Lugo
Rok zapsání: 2000

Římské hradby v provincii Lugo byly postaveny v druhé polovině 3. století s cílem chránit římské město Lucus. Hradby se zachovaly v zcela nedotčeném stavu a reprezentují nejlepší příklad římských obranných hradeb v západní Evropě.

Kláštery San Millán Yuso a Suso
Rok zapsání: 1997

Klášterní společenství založené v polovině 6. století sv. Millánem se po jeho smrti stalo poutním místem. Na počest světce byl postaven románský kostel, který tady stojí dodnes. Počátkem 16. století byl postaven nový klášterní komplex pojmenovaný Yuso.

Oba kláštery jsou kolébkou moderní španělštiny, protože v nich byly napsány první knihy v kastilštině (španělštině). Kláštery jsou podle zápisu také významným dokladem křesťanského mníšského života, který se tady začal rozvíjet v 6. století a přetrvává do dnešní doby.

Levné letenky do celého světa
ONLINE REZERVACE LETENEK
Místo odletu:
Místo příletu:
Datum odletu: (DD.MM.RRRR)
Datum návratu: (DD.MM.RRRR)
Content Management Powered by CuteNews
© petro.cz - Všechna práva vyhrazena, veškeré informace získáte na emailu info@petro.cz