Chorvatsko

Chorvatsko

Oficiální název: Chorvatská republika (Republika Hrvatska)
Hlavní město: Záhřeb (Zagreb), 1,2 mil. obyvatel
Časové pásmo: středoevropské
Telefonní předvolba: 00385
Státní poznávací značka: HR
Národní internetová doména: hr
Státní svátek: 30. 5., Den svrchovanosti
Nezávislost: 25. 6. 1991, oddělení od Jugoslávie
Adresa národního turistického úřadu: Hrvatska turistička zajednica, Iblerov trg 10/IV, 10000 Zagreb.
Zastoupení u nás: Hrvatska turistička zajednica, Krakovská 25, 110 00 Praha 1.
Internetová stránka: www.croatia.hr
Mobilní telefon: Mobilní operátoři v Chorvatsku jsou T-Mobile (www.t-mobile.hr) a VIP Net (www.vipnet.hr).
Mapy a plánování trasy: www.viamichelin.com- mapy, plánování tras od známého nakladatelství map a průvodců
Chorvatské celní předpisy v češtině: www.carina.hr/EN/Documents/BrosuraZaTuriste_140x140_CESKI.pdf

TURISTICKÉ REGIONY


1. Záhřeb (Zagreb)
2. Slavonie (Slavonija)
3. Střední Chorvatsko (Središnja Hrvatska)
4. Istrie (Istra)
5. Kvarner i Gorje (Kvarner a hory)
6. Dalmácie: Zadar (Dalmacija: Zadar)
7. Dalmácie: Šibenik (Dalmacija: Šibenik)
8. Dalmácie: Split (Dalmacija: Split)
9. Dalmácie: Dubrovník (Dalmacija: Dubrovnik)

Mapu regionů najdete zde. Dělení Chorvatska na těchto stránkách vychází z oficiálního dělení. Je doplněno o oblast Velebitského přímoří a vynechává vnitrozemí země.
  • Důležité internetové stránky

www.croatiaairlines.hr - letecká společnost Croatia Airlines
www.hznet.hr - chorvatské železnice
www.hak.hr - chorvatský automobilový klub, v sekci  Servisne informacije/Cestarina najdete ceny za používání dálnic, dále tady najdete mapu Chorvatska a plánovač trasy
www.jadrolinija.hr - námořní společnost Jadrolinija, najdete tady lodní řád trajektů a ceny
www.autotrans.hr - autobusová společnost
www.meteo-info.hr - chorvatský hydrometeorologický úřad, předpověď počasí


ONLINE REZERVACE LETENEK
Místo odletu:
Místo příletu:
Datum odletu: (DD.MM.RRRR)
Datum návratu: (DD.MM.RRRR)

Další internetové stránky o Chorvatsku najdete na další straně...
Istrie

Istrie

Istrie na severu Chorvatska patří spolu s Dalmácií k nejoblíbenějším chorvatským turistickým destinacím. K nejvíce navštěvovaným místům Istrie patří Rovinj, Poreč, Vrsar a Umag.
Centrem regionu je město Pula, město které prokvétalo již v době římského impéria. Svědkem jedinečného postavení Puly v době antiky je zdejší Aréna, někdejší římský amfiteátr, Augustův chrám, vítězný oblouk, divadlo a několik antických brán. I když v Pule také existuje také několik dovolenkových komplexů, je spíše výletním cílem zdejších návštěvníků. Za návštěvu ale určitě stojí.

Při pobytu v Istrii byste neměli zapomenout také na vnitrozemí. Najdete tady několik hezkých istrijských měst - Pazin, Buje, Motovun, Buzet -, které si zachovala svá původní centra. Zájemci o výtvarné umění by měli navštívit kostel Panny Marie v Oprtalji nedaleko Motovunu, kde se zachovaly jedinečné středověké fresky.

Ve městě Poreč se nachází jedna ze šesti chorvatských památek zapsaných na seznamu památek UNESCO, kterou je Eufrasiova bazilika s hezkými freskami. Ostrovy Brijuni se v posledních letech proměnily v luxusní turistickou destinaci s hezkými hotely a ještě hezčí přírodou. Jako obyčejný turista se sem můžete podívat v rámci jednodenního hotelů.
  • Seznam světového dědictví UNESCO

Komplex Eufrasiovy basilika v Poreči
Rok zapsání: 1997
Photo©Hrvatska turistička zajednica - Fotograf: Ivo Pervan

Skupina několika budov tvořících komplex Eufrasiove basiliky představuje nejcelistvejší zachovalý komplex tohoto typu. Jedná se o basiliku, atrium, baptisterium a biskupský palác, které jsou vynikajícími příklady ranné náboženské architektury.

Kvarner

Kvarner

V oblasti Kvarnerského zálivu najdeme letní letoviska na ostrovech i na pevnině. Centrem oblasti je město Rijeka, jeden z největších chorvatských přístavů. Jižně od Rijeky se nachází tzv. Crikvenicko-Vinodolska riviéra, která je vzhledem k oblázkovým plážím s pozvolným vstupem do moře vhodná zejména pro rodiče s dětmi.

Z ostrovů se těší největší popularitě zejména ostrov Krk a to proto, že s pevninou je spojen mostem. Město Krk je největším městem ostrova a má jedinečné staré historické centrum, Baška na jihu je zase vhodná pro rodiny s dětmi - dlouhá oblázková pláž s pozvolným vstupem do vody.

Z měst na Kvarnerských ostrovech je kromě Krku hezký také Rab na stejnojmenném ostrově a pak Mali Lošinj na ostrově Lošinj. Také město Cres na stejnojmenném ostrově má něco do sebe.

Kvarner na vlastní pěst (e-book)

autor:
Jozef Petro
cena: zdarma
počet stran: 58
velikost:
3,4 MB
stáhnout zdarma...

  • Seznam světového dědictví UNESCO

Region nemá na seznamu UNESCO žádné památky.

Velebitské přímoří

Velebitské přímoří


Názvem Velebitské přímoří se označuje část chorvatského pobřeží sahající přibližně od města Senj až po Maslenický most.

K atrakcím této části Jadranu nepatří ani tak moře jako spíše hory. Nachází se tady národní park Velebit, přímo u pobřeží nedaleko vesnice Starigrad se nachází další dva národní parky - Malá a Velká Paklenice - se svými kaňonovitými stezkami a hezkými netčenými horami.

Je to odtud nedaleko k největšímu přírodními skvostu Chorvatska k Plitvickým jezerům. Od města Senj jsou jezera, která jsou zapsána na seznamu přírodního dědictví UNESCO, vzdálena pouhých 70 km. Můžeme sem přiřadit také ostrov Pag.

Velebitské přímoří na vlastní pěst (e-book)

autor:
Jozef Petro
cena: zdarma
počet stran: 26
velikost:
1,6 MB
stáhnout zdarma...


  • Seznam světového dědictví UNESCO

Národní park Plitvická jezera
Rok zapsání: 1979, 2000

Vody horské řeky tekoucí v průběhu několika tisíc let přes vápencové podloží vytvořily celou řadu jezer a jezírek, přírodních hrází, vodopádu a jeskyň. Geologické procesy, kterým vděčíme za nádhernou přírodu pokračují i dnes. Lesy v okolí Plitvických jezer jsou i dnes domovem medvědů, vlků a velkého množství různých druhů ptáctva.Severní Dalmácie

Severní Dalmácie

Jako Severní Dalmácii budu označovat oblast od Maslenického mostu a Zadaru až po přístav Primošten jižně od Šibeniku. Zdejší pobřeží je lemováno nesčetným počtem většinou malých ostrovů, k nejznámějším patří Kornati, které jsou národním parkem. Celkem příjemným městem je Zadar, se zbytky antického fora a chrámem svatého Donáta z 9. století. Svatý Donát je jednou z nejstarších architektonických památek Chorvatska.

Nin, severně od Zadaru, byl jedním ze sídelních míst chorvatských králu a najdete v něm kostel sv. Kříže z 11. století. Turistickou atrakcí číslo jedna je katedrála sv. Jakuba v Šibeniku je zapsána na seznamu světového dědictví a národní park Krka s jedinečnými vodopády severně od něj.
  • Seznam světového dědictví UNESCO

Katedrála sv. Jakuba v Šibeniku
Rok zapsání: 2000
Photo©Hrvatska turistička zajednica - Fotograf: Damir Fabijanič

Katedrála sv. Jakuba v Šibeniku postavená v průběhu asi sto let v 15.-16. století je považovaná za nejhezčí dalmátsky kostel. Protože vznikala v průběhu asi sto let byla její konečná podoba ovlivněna změnami v chápání architektury, ke kterým došlo v severní Itálii, Dalmácii a Toskánsku v 15.-16. století. Se stavbou gotické katedrály začali benátšti mistři, po kterých stavbu převzal dalmatský mistr Jurij Dalmatinac a katedrálu nakonec opět dokončil italský mistr. Podle zápisu na seznam Unesco se jedná o unikátní budovu ve které jsou úspešně skloubeny prvky gotiky a renesance.


Střední Dalmácie

Střední Dalmácie

Oblast Střední Dalmácie se rozkládá od Primoštenu až po ústí řeky Neretva. Centrem regionu je město Split s hezkým starým městěm a antickým Diokleciánovým palácem, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Nádherným městem se zachovalým historickým jádrem je Trogir, také město se zápisem na seznamu UNESCO. K nejznámějším částem pobřeží a oblíbeným turistickým destinacím patří Kaštelska riviéra severně od Splitu a Makarská jižně od tohoto starého jadranského přístavu. V oblasti střední Dalmácie se nachází také největší a nejoblíbenější ostrovy chorvatského Jadranu - Hvar, Brač a Korčula.
  • Seznam světového dědictví UNESCO

Diokleciánův palác ve Splitu
Rok zapsání: 1979
Photo©Hrvatska turistička zajednica - Fotograf: Damir Fabijanič

Zbytky Diokleciánového paláce, který byl postaven na přelomu 3.-4. století pro císaře Diokleciána tvoří dnes hlavní památku starého města Splitu. Z antického paláce se zachovaly vnější zdi, staré brány a několik dalších budov. Antické mauzoleum bylo přestavěno na katolickou katedrálu, v dalším období tady byly postaveny románské, gotické, renesanční a barokní paláce.

Historické centrum Trogiru
Rok zapsání: 1997

Dalmátské město Trogir představuje jedinečný příklad nepřerušovaného vývoje města od dob antiky až po dnešek. Půdorys starého města vznikl ještě v době antiky a v průběhu dalšího vývoje bylo město zkrašlováno dalšímu světskými i náboženskými budovami. Vedle hezkých románských kostelů tady stojí renesanční a barokní paláce z doby, kdy město bylo součástí Benátské republiky. Podle zápisu na seznam Unesco tvoří Trogir vynikající příklad středověkého města vyrostlého na základech antického města, které si zachovalo svou původní zástavbu s minimem moderních zásahů.Pláň u Starého Gradu (ostrov Hvar)
Rok zapsání: 2008

Pláň v okolí Starého Gradu na ostrově Hvar je kulturní krajinou, která se zachovala prakticky v nezměněné podobě od doby co byla kolonizována řeckými osídlenci v 4. století př. n. l. Do dnešní doby se na této úrodné pláni pěstují hlavně olivy a hroznové víno, přesně tak jak to bylo v době, kdy sem přijeli řečtí osídlenci z ostrova Pharos. Krajina je rozdělená kamennými zdmi na menší části a  poskytuje důkazy o starém geometrickém dělení půdy, který Řekové používali a který se tady  zachoval prakticky po dobu 24 století.Jižní Dalmácie

Jižní Dalmácie

Jižní Dalmácie se táhne od ústí řeky Neretvy až po hranici s Černou Horou. Klenotem této části Chorvatska je město Dubrovník se svým starým historickým jádrem, které bylo důvodem jeho zařazení na seznam světového dědictví UNESCO. Součástí Dalmácie je také několik desítek menších i větších ostrovů a dlouhý polostrov Pelješac.
  • Seznam světového dědictví UNESCO

Staré město v Dubrovníku
Rok zapsání: 1979, 1994
Photo©Hrvatska turistička zajednica - Fotograf: Milan Babič

Dubrovník ležící na jihu Dalmácie byl počínaje 13. stoletím důležitým přístavem a současně důležitou námořní velmocí v oblasti Středomoří. I přesto, že byl zničen zemětřesením v roce 1667, zachovalo se tady hodně nádherných gotických, renesančních a barokních kostelů, klášterů a paláců.

Levné letenky do celého světa
ONLINE REZERVACE LETENEK
Místo odletu:
Místo příletu:
Datum odletu: (DD.MM.RRRR)
Datum návratu: (DD.MM.RRRR)
Content Management Powered by CuteNews
© petro.cz - Všechna práva vyhrazena, veškeré informace získáte na emailu info@petro.cz