Itálie

Itálie

Oficiální název: Italská republika (Repubblica Italiana)
Hlavní město: Řím, 2,8 mil. obyvatel
Časové pásmo: středoevropské
Telefonní předvolba: 0039
Státní poznávací značka: I
Národní internetová doména: it
Státní svátek: 2. 6., výročí založení Italské republiky (1946)
Nezávislost: 17. 3. 1861, vyhlášení Italského království
Adresa národního turistického úřadu: Ente nazionale italiano per il turismo (ENIT), Via Marghera 2, 00185 Roma.
Internetová stránka: www.enit.it
Mobilní telefon: Mobilní operátoři v Itálii jsou Vodafone (www.vodafone.it), Telefon Italia Mobile (www.tim.it) a Wind (www.wind.it).

TURISTICKÉ REGIONY

1. Abruzzy (Abruzzo)
2. Basilikata (Basilicata)
3. Kalábrie (Calabria)
4. Kampánie (Campania)
5. Emília-Romagna (Emilia-Romagna)
6. Furlandsko-Julské Benátsko (Friuli-Venezia-Giulia)
7. Lazio (Latium)
8. Ligurie (Liguria)
9. Lombardsko (Lombardia)
10. Marky (Marche)
11. Molise
12. Piemont (Piemonte)
13. Apulie (Puglia)
14. Sardinie (Sardegna)
15. Sicílie (Sicilia)
16. Toskánsko (Toscano)
17. Tridentsko-Horní Adiže (Trentino-Alto Adige)
18. Umbria
19. Valle d´Aosta
20. Benátsko (Veneto)

Mapu turistických regionů najdete na stránce http://www.enit.it/comuni.asp?Lang=UK. Turistické regiony se shodují s administrativním dělením Itálie na 20 regionů. Dělení Itálie na těchto stránkách zahrnuje pouze oblíbené turistické destinace našich turistů.

 • Itálie - kapesní průvodce

autor: Jozef Petro
cena: 149 Kč
počet stran: 216
objednávky: http://knihy.cpress.cz/cesty • Důležité internetové stránky

www.enit.it - národní turistický úřad
www.alitalia.it - letecká společnost Alitalia
www.meridiana.it - nízkonákladová letecká společnost Meridiana
www.ferroviedellostato.it - italské železnice
www.autostrade.it - plánovač trasy, poplatky na dálnicích
www.ferriesonline.com - lodní společnosti ve Středomoří
www.saj.it - autobusová společnost s dálkovými linkami


ONLINE REZERVACE LETENEK
Místo odletu:
Místo příletu:
Datum odletu: (DD.MM.RRRR)
Datum návratu: (DD.MM.RRRR)

Další internetové stránky o Itálii najdete na další straně...
Severní Jadran a Benátky

Severní Jadran a Benátky

Oblast severního pobřeží Jadranského moře patří k nejstarším turistickým oblastem v Itálii. Důvodem je především její snadna dopravná přístupnost z Německa, Švýcarska a Rakouska, která byla předností zejména v první fázi rozvoje zdejší turistiky. Také kroky našich turistů, kteří po roce 1989 mohli opět začít cestovat po světě vedly nejdříve sem a to zejména na pobřeží mezi Terstem a Benátkami.

Zdejší dlouhé písečné pláže s pozvolným vstupem do moře ocení zejména rodiče s malým dětmi. Pokud se rozhodnete pro dovolenou tady uvědomte si, že směřujete do oblasti kde kraluje tzv. turistický průmysl. Všechna zdejší letoviska jsou vlastně továrnami na krátké letní dovolenkové štěstí a pohodu se vším co k tomu patří - hotely, bary, diskotéky, cukrárny, restaurace, slunečníky na pláži a hlavně lidé, lidé a lidé. Soukromí si tady moc neužijete.

Benátky jsou síce nádherným městem ale v období letní turistické sezony si je moc nevychutnáte. Úzké uličky starého města jsou tak přeplněny turisty, že vás po určité době přestane bavit prorážet si cestu lidským davem.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Benátky s lagunou
Rok zapsání: 1987

Benátky, město založené v 5. století, se rozkládá na více než sto ostrovech. V 10. století se město stalo důležitou námořní mocnosti. Benátky ve své dnešní podobě vznikly v průběhu 12.-17. století. Jako dominantní námořní velmoc východního Středozemí dosáhly nesmírného bohatství, který se odrazil mimo jiné také v nádherných palácích a kostelech postavených podél lagun. Věhlas města přitáhl v minulosti řadu znamenitých umělců, ke kterým patřili například malíři jako byli Canaletto, Giorgione, Tizian, Tiepolo, Tintoretto, Veronese a další.

Město Vicenza a vily architekta Palladia v oblasti Benátek
Rok zapsání: 1994, 1996

Město Vicenza prosperovalo zejména v 15.-18. století, tj. v době kdy patřilo pod Benátky. V tomto období byly v oblasti Benátska postaveno desítky vil, které byly postaveny podle princípů antické římské architektury. Hlavním architektem a propagátorem nového stylu byl Andrea Palladio, který žil v 16. století. Jeho pojetí architektury ovlivnil zejména anglickou architekturu a přes ní také architekturu severní Ameriky.

Renesanční město Ferrara a delta řeky Po
Rok zapsání: 1995, 1999

Město Ferrara, které vyrostlo nedaleko řeky Po, se v 15.-16. století stalo intelektuálním a uměleckým centrem italské renesance. Tvořili tady umělci jako např. Piero della Francesca, Jacopo Bellini a Andrea Mantegna, kteří vyzdobili paláce rodiny Este. Zrodil se tady umělecký koncept ideálního města, které v roce 1492 začal stavět Biagio Rossetti a který znamenal zrození moderního urbanistického plánování. Město bylo na seznam Unesco zapsání díky knížecím rezidencím rodu Este, které ilustrují vliv renesanční kultury na přírodu delty řeky Po. Delta je výjimečnou plánovanou kulturní krajinou, která si zachovala svou původní podobu.

Archeologické náleziště a bazilika ve městě Aquileia
Rok zapsání: 1998

Město Aquileia patřilo v době římského císařství k největším a nejbohatším městům impéria. Po dobití Atilou v polovině 5. století bylo zničeno, většina antického města se sice zachovala ale zůstává pořád pod nánosy země několika staletí. Místní bazilika je nádherným příkladem raněkřesťanské architektury a může se pochlubit hezkou mozaikovou dlažbou. Město Aquileia hrálo důležitou roli při šíření křesťanství do střední Evropy.

Internet:
www.aquileia.it
Botanická zahrada ve městě Padova
Rok zapsání: 1997

První botanická zahrada na světě byla založená ve městě Padova (Padua) v roce 1545. Existuje tady dodnes a pořád si zachovává svůj původní půdorys s kruhovou centrální části, kterou obklopuje voda. Také pořád slouží svému původnímu určení, kterým je vědecký výzkum. Na seznam Unesca se dostala jako prototyp všech botanických zahrad, které dnes na světě existují a které slouží vědeckému výzkumu a dalšímu rozvoji disciplín jako jsou botanika, ekologie, medicína, chémia a lékarnictví.

Verona
Rok zapsání: 2000

Město Verona bylo založeno v 1. století př. n. l. a svou zlatou éru zažilo v 13.-14. století a potom jako součást Benátské republiky v 15.-18. století. Ve Veroně se zachovalo velké množství památek od antických, přes středověké až k renesančním a barokním. Za zápis na seznam Unesco vděčí město své architektuře, která se nerušeně vyvíjela po dobu 2000 let, jejichž součástí jsou umělecká díla vysoké kvality.

Internet: www.comune.verona.it

Mantova a Sabbioneta
Rok zapsání: 2008

Města Mantova a Sabbioneta v povodí řeky Pád v severní Itálii představují dva různé aspekty renesančního plánování měst. Zatímco Mantova představuje příklad rozšiřování již existujícího města,  Sabbioneta je příkladem města vznikajícího na zelené louce s použitím tehdejších teorií o plánování ideálního města. Půdorys Mantovy je proto nepravidelný a ukazuje různá období vývoje města s četnými středověkými budovami včetně rotundy z 11. století a barokního divadla. Sabbioneta založená a postavená v druhé polovině 16. století za vlády jednoho vládce, kterým byl Vespasiano Gonzaga Colonna, představuje město s pravidelným šachovnicovým půdorysem. Obě města spojují architektonické a urbanistické vize vládnoucí rodiny Gonzaga a obě města hrály důležitou roli při šíření renesanční kultury. 

Rimini a okolí

Rimini a okolí

Pro oblast Riminské riviéry platí to, co platí pro oblast severního Jadranu. Vládne ji turistický průmysl, přičemž jednotlivá letoviska plynule přecházejí z jednoho do druhého a řady slunečníku a lehátek tady dosahují desetikilometrové vzdálenosti.

V širším slova smyslu můžeme oblast Riminské riviery ohraničit městy Ravenna na severu a Pesaro na jihu. Kromě moře a pláží nabízí táto oblast svým návštěvníkům také možnost seznamit se s jedinečnými kulturními a architektonickými poklady. V první řadě se jedná o samotné město Ravenna s bazilikami z 5.-6. století se vzácnými mozaikami.

Za návštěvu stojí také město Urbino, rodiště slavného italského malíře Raffaela a architekta Bramanteho, které se nachází necelých 40 km od moře. Město si zachovalo původní renesanční centrum s hradbami a renesančním palácem vládnoucích knížat. Zachoval se také rodný dům Raffaela, ve kterém se tento renesanční mistr narodil v roce 1483. Historické centrum Urbina je zapsáno na seznamu památek UNESCO.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Raně křesťanské stavební památky a mozaiky v Ravenně
Rok zapsání: 1996

Počátkem 5. století se Ravenna stala hlavním městem západořímské říše, v polovině 6. století se stala součástí Byzantské říše. Město je známé především unikátními příklady raně křesťanské architektury. K nejvzácnějším památkám Ravenny patří bazilika S. Apollinare Nuovo, bazilika San Vitale s mauzoleem Gally Placidie, bazilika San Vitale s nádhernými mozaikami a bazilika Sant'Apollinare v Classe.

Historické centrum Urbina
Rok zapsání: 1998

Urbino, rodné město malíře Raffaela a architekta Bramanteho, leží ve vnitrozemí necelých 40 km od Pesara. Svůj největší kulturní rozvoj zažilo v 15. století, kdy tady vládl kníže Federico da Montefeltro a kdy bylo magnetem pro umělce z celé Itálie. Z této doby pochází hezké renesanční centrum s četnými paláci včetně mohutné knížecí rezidence. Renesanční centrum města se zachovalo v původním stavu a to zejména v důsledku ekonomické stagnace, která začala v 16. století. Na seznam Unesco se dostalo díky zachovalému renesančnímu centru, které reprezentuje vrchol renesančního umění a které ovlivnilo městskou urbanistiku dalších evropských měst.

Ligurská riviéra a Janov

Ligurská riviéra a Janov

Ligurská riviéra patří podobně jako severní Jadran k nejstarším turistickým oblastem Itálie. Její přítažlivost spočívá především v její poloze hned za Alpami. Obyvatelům Německa a Švýcarska stačí projet Alpy a hned je místo mlhy a deště čeká středozemní klima, sluníčko, dobrá kuchyně a víno.

Ligurie je prostě v módě a to již desítky let. Povedlo se jí získat také hodně německých turistů, kteří kvůli válce v 90. letech přestali jezdit do Chorvatska. U nás není Ligurie moc známá. Důvodem je zřejmě to, že cesta sem je o něco delší než do oblasti mezi Benátkami a Terstem.

Pro Ligurskou riviéru jsou typická malá letoviska s malebnými starými rybářskými vesnicemi a zejména hezká příroda s různorodou středomořskou vegetací. Voda v moři je podstatně čistší, což je také důsledkem toho, že zdejší pláže jsou v převážné míře oblázkové.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Portovenere, Cinque Terre a ostrovy Palmaria Tino a Tinetto
Rok zapsání: 1997

Ligurské pobřeží mezi Cinque Terre a Portovenere je kulturní krajinou vysoké krajinařské a kulturní hodnoty. Malá města, která se tady nacházejí spolu s jejich okolím jsou neustale obydlena již přes tisíc let a představují příklad harmonického soužití člověka a přírody.

Florencie

Florencie

Photo©Marián Francisci

Hlavní město Toskánska Florencie bylo kolébkou renesance a jako takové se může pochlubit spoustou památek na tuto éru v dějinách lidstva. Nesmazatelnou pečeť vtiskli městu Medicijové vládnoucí zde v 14.-15. století, štědří mecenáši kteří podporovali Leonarda da Vinci i Michelangela.

Jedním ze symbolů Florencie je obrovská socha Davida od Michelangela stojící nedaleko někdejší renesanční radnice. Milovníci umění by samozřejmě neměli zapomenout na návštěvu galerie Uffizi, ve které najdou obrazy starých mistrů jakými byli Botticelli, Corregio, Cranach, Dürer, Leonardo, Piero della Francesca, Michelangelo, Raffael, Rubens, Tizian a další.

K dalším navštěvnickým atrakcím města patří gotická katedrála, která je třetím největším kostelem Itálie a křtitelnice San Giovanni s Rajskou bránou, kterou zdobí deset pozlacených reliéfů. Most Ponte Vecchio byl postaven podobně jako náš Karlův most v 14. století a také si zachoval svou původní podobu. A tak bych mohl pokračovat ještě dlouho. Florencie je přeplněná hezkými paláci, kostely, muzeí, kláštery a starými knihovnami. Určitě stojí za návštěvu, pokud někdy pojedete kolem.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Historické centrum Florencie
Rok zapsání: 1982
Photo©Marián Francisci

Florencie, město založené jako etruská kolonie, je symbolem renesance. Svou zlatou éru zažilo město v 15.-16. století za vlády rodu Medici. K nejvyznamnějším architektonickým památkám patří katedrála Santa Maria del Fiore, kostel San Croce, radnice Palazzo Vecchio, most Ponte Vecchio a desítky paláců a kostelů. Další umělecké poklady jsou uloženy v galerii Uffizi, paláci Pitti a některé zdobí také ulice a náměstí města. K nejznámějším uměleckým památkám stojícím venku patří socha Davida od Michelangela, která stojí před radnicí.


Toskánsko

Toskánsko

Photo©Marián Francisci

Pátý největší italský región Toskánsko patří k nejhezčím oblastem Itálie. Zabírá západní část Apenin a táhne se od Ligurské riviéry na severu směrem na jih k výběžku Promontorio dell´Argentario.

Na západě hraničí s Ligurií, na severu a severovýchodě s oblastí Emilia-Romagna, na východě s Markami, na jihovýchodě s Umbrií a na jihu s oblastí Lazio. V severní částí je Toskánsko hornatým regionem s horskými hřbety dosahujícími nadmořské výšky kolem 2000 metrů.

Centrální části regionu jou jednou velkou nížinou, kterou protéká řeka Arno. Jižním směrem od Arna začíná kopcovitá zvlněná oblast s četnými vinicemi. Ano, je to Chianti, oblast produkující známé víno.

Toskánské pobřeží vyhledávají především Italové, cizinci ve velkém množství jsou tady spíše výjimkou. Cizince a to zejména Němce najdete zase v oblasti Chianti, kde skoupili velký počet statků a našli svůj druhý domov. Z toskánských měst patří k nejnavštěvovanějším Siena, Pisa a Arezzo.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Náměstí Piazza del Duomo v Pise
Rok zapsání: 1987
Photo©Marián Francisci

Monumentální náměstí v toskánském městě Pisa zdobí čtyři budovy, které jsou známé po celém světě. Nejznámější je známá zvonice, známější pod označením Šikmá věž v Pise, nejhezčí je bezpochyby katedrála, za kterou nasleduje baptistérium. Čtvrtou památkou na náměstí je hřbitov. Všechny čtyři památky měly velký vliv na další vývoj monumentání architektury v 11.-14. století.

Historické centrum města San Gimignano
Rok zapsání: 1990
Photo©Marián Francisci

Městečko San Gimignano leží asi 56 km jižně od Florencie a je známé především svými věžemi. Z původních více než 70 věží se jich do dnešní doby zachovalo 14, z nichž některé jsou až 50 metrů vysoké. Věže byly stavěny vládnoucími rody, které tímto způsobem demostrovaly své bohatství a silu.

Historické centrum města Pienza
Rok zapsání: 1996

Město Pienza je zapsáno do dějin architektury jako město, ve kterém byl poprvé v praxi uplatněn princíp plánování ideálního renesančního města. Přestavba města začala v roce 1459 z iniciatívy pápeže Pia II., který se tady narodil. Nová vize města byla realizována především na náměstí v okolních budovách.

Historické centrum města Siena
Rok zapsání: 1995
Photo©Marián Francisci

Siena je ztělesněním italského středověkého města. Centrum města rozkládajícího se na třech kopcích tvoří náměstí Piazza del Campo. Na náměstí a v jeho bezprostředním okolí se zachovala většina památek, které byly postaveny v 12.-15. století. Celé město spolu s jeho okolím bylo navrženo a stvárněno jako skutečné umělecké dílo a této skutečnosti děkuje Siena za zápis na seznam světového dědictví.

Val d'Orcia
Rok zapsání: 2004

Krajina Val d'Orcia, která tvoří zemědělské zázemí Sieny, byla vytvořená v 14.-15. století, se hned od počátku stala integrální části města a jeho nejbližšího okolí. Člověkem navržena a stvárněna krajina, které dominují kopce s opevněnými sídly působí velice estetickým dojmem. Zdejší krajina ovlivnila také řadu renesančních malířů, představitelů tzv. Sienské školy, kteří na svých obrazech zobrazovali harmonický vztah mezi člověkem a přírodou.


Řím

Řím

Všechny cesty vedou do Říma. Pro ty z vás, kteří se chystáte směrem na jih Itálie to bude určitě tak. Koho by také nepřitahovalo jedno z nejstarších měst v Evropě, město s neuvěřitelným množstvím památek z časového období delšího než 2000 let.

Není hodně míst v Evropě, kde můžete obdivovat antické chrámy a hned vedle nich stojící románské, gotické a barokní kostely. Samozřejmě, že tady jsou ještě galerie a muzea a je jich dost. Nesnažte se je navštívit všechny. Nedá se to a určitě byste Řím po několika dnech začali nenávidět.

Ponořte se také do normálního života. Začněte šálkem espresa po ránu ve stoje v baru jako Italové, pak se procházejte chvíli bezcílně po starém měste, navštívte trh na Campo de Fiori, sedněte si do restaurace a dejte si nějakou specialitu a červené víno. Užijte si italského la dolce vita.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Historické centrum Říma, Svatá stolice a bazilika San Paolo fuori le Mura
Rok zapsání: 1980, 1990

Řím, město založené podle pověsti Romulem a Rémem, je skutečnou klenotnicí architektonických pokladů z nichž některé sahají až do období před naším letopočtem. Středem antického Říma bylo okolí dnešního Kolosea. Tady se nacházely chrámy, tržnice a fóra. Dále v centru najdeme desítky kostelů, paláců a dalších budov všech stylů. Ve Vatikánu můžeme zase obdivovat baziliku sv. Petra, další kostely a paláce patřící Svaté stolici se nachází po celém Římě.

Villa Adriana v Tivoli
Rok zapsání: 1999

Villa Adriana v Tivoli nedaleko Říma je výjimečným příkladem klasické římské vily. Komplex, který v sobě spojuje princípy egyptské, řecké a římské architektury, byl postaven v 2. století pro římského císaře Hadriána.

Villa d´Este v Tivoli
Rok zapsání: 2001

Villa d´Este v Tivoli se svým palácem a záhradou je jedním z nejhezčích příkladů a vrcholů renesanční kultury, což bylo hlavním důvodem zápisu na seznam Unesco. Design zahrady s využitím architektonických komponentů jako jsou fontány a vodní nádrže jsou unikátním příkladem italské zahrady 16. století. Zahrada vily byla jednou z prvních zahrad tohoto typu a jako taková se stala vzorem pro další zahrady po celé Evropě.

Neapol a pobřeží Amalfi

Neapol a pobřeží Amalfi

Neapol, hlavní město Kampánie, leží na břehu velkého zálivu jižně od italského hlavního města. Je to největší město na jihu Itálie a žije v něm asi 1 milion obyvatel, s předměstími dosahuje počet obyvatel asi 4 miliony.

Slovo Neapol vyvolá ve většině z nás představu mafie, kterou do nás dostaly četné kriminální filmy. Neapol je ale také městem, kde se narodila pizza margherita. A hlavně je to město, kde na ulicích můžete pozorovat tu pravou Itálii se všemi plusy i mínusy, Itálii hlučnou a temperamentní, bohatou i chudou.

Návštěvu Neapole byste měli spojit s navštěvou Herculanea a Pompejí, antických měst zničených výbuchem sopky Vesuv nebo podívat se na ostrov Capri nebo Ischia. Pobřeží Amalfi jižně od Neapole přitahuje zejména svou kouzelnou polohou, subtropickou flórou a hezkými pohledy na divoké pobřeží a azurové moře.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Pobřeží Amalfi
Rok zapsání: 1997

Pobřeží Amalfi přitahuje zejména svou kouzelnou polohou, subtropickou flórou a hezkými pohledy na divoké pobřeží a azurové moře. Oblast je nepřetržitě obydlená od ranného středověku a nachází se tady řada měst s významnými architektonickými a kulturními památkami. K nejhezčím patří městečka Amalfi a Ravello.

Další atrakcí pobřeží je Smaragdová jeskyně ležící u skalnaté zátoky před městem Amalfi. Jeskyně se původně nacházela na pobřeží, v průběhu dlouhé doby se ale pozvolna "propadla" částečně do moře. Podle zápisu na seznam Unesco je pobřeží Amalfi vynikajícím příkladem středozemní krajiny s výjimečnými kulturními památkami a přírodními scenériemi.

Historické centrum Neapole
Rok zapsání: 1995

Dnešní Neapol se vyvinula z řecké kolonie, která byla založena někdy v 8. století př. n. l. a která se od 5. století př. n. l. jmenovala Neapolis. Ve 4. století př. n. l. Neapol a jeho okolí obsadili Římané. Pro Římany bylo okolí Neapolského zálivu oblíbenou rekreační oblastí, jak bychom to řekli dnes. Herculaneum, Pompeje a okolí byla místa, kde si bohatí Římané stavěli své vily, ve kterých trávili především zimní měsíce. Dlouhá historie města přesahující 2500 let zanechala stopy na tváři Neapole podobně jako různé národy, které tuto oblast obývali.

Archeologický areál Pompeje, Herculaneum a Torre Annunziata
Rok zapsání: 1997

Herculaneum a Pompeje, dvě antické osady, které byly zničeny výbuchem sopky Vesuv v roce 79 se nachází jižně od Neapole. Výbuch sopky a následující déšť z popele zcela pohřbil Pompeje, kde našlo smrt asi 2000 lidí. Herculaneum bylo naopak zalité lávou, které nějakou dobu trvalo, než se dostala k městu a definitivně ho pohřbila. Většina obyvatel města se zachránila. Důvodem pro zapsání Pompejí a Herculanea na seznam světového dědictví bylo to, že nám zprostředkovavají živý obraz života antické společnosti v jeden konkrétní moment a to takovým způsobem, který je na světě ojedinělý.Gargano

Gargano

Garganský výběžek (Promontorio del Gargano), jednodušeji Gargano, patří k oblíbeným turistickým destinacím u Jaderského moře. Administrativně se nachází v regionu Apulie (Puglia).

Zdejší letoviska jsou vyhledávaná nejenom italskými turisty ale také návštěvníky z ciziny. Gargano je až na pobřeží poměrně hornatou oblastí s nejvyšší horou dosahující nadmořské výšky přes 1000 metrů.

Tajným tipem, alespoň pro většinu z vás, by mohla být dovolená na Tremitských ostrovech s nádherným pobřežím s čistou azúrovou vodu a dobrými podmínkami pro potápění. Počítejte ale s tím, že Italové tyto ostrovy "objevili" již dávno a že to nebude ta nejlevnější dovolená.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Region nemá na seznamu UNESCO žádné památky.

Sardinie

Sardinie

Nejvíce turistických letovisek se nachází na severu a jihu Sardinie. Na severovýchodním pobřeží ostrova v okolí přístavu Porto Cervo se nachází tzv. Smaragdové pobřeží (Costa Smeralda), oblíbené trdliště bohatých a slavných nebo těch, kteří si to o sobě myslí.
Tomu samozřejmě odpovídají zdejší ceny v hotelech a restauracích. Pokud nepatříte k zmiňovaným tipům lidí vyberte se na severní nebo jižní pobřeží. Smaragdovou vodu a ubytování pro každou kapsu najdete prakticky podél celého pobřeží.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Su Nuraxi di Barumini
Rok zapsání: 1997

V době bronzové v druhém tisíciletí př. n. l. se na Sardinii vyvinula zvláštní forma obranných objektů, které se nazývají nuraghi. Obranné komplexy se skládají z kruhovým věží postavených z kamene. K nejhezčím patří komplex v Barumini, který byl rozšířen v polovině 1. tisíciletí a který představuje jedinečný příklad prehistorické architektury v Evropě.


Sicílie

Sicílie

Zní to paradoxně ale pokud se chcete seznámit s klasickou řeckou kulturou vydejte se na jih Itálie na Sicílii. Najdete tady několik památek, které vás přenesou do doby, kdy byl ostrov obydlen Řeky.

Hledejte se v Syrakusách, Selinuntě, Agrigentu a Segestě. Pokud dávate přednost přírodním památkám určitě se podívate do národního parku v blízkosti pořád aktivní sopky Etna.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Archeologický areál v Agrigentu
Rok zapsání: 1997

Agrigento bylo založeno kolem roku 580 př. n. l. řeckými kolonisty, kteří na Sicílii připluli z ostrova Rhodos. Město se brzy stalo jedním z nejmocnějších měst Středozemí a čemž mimo jiné svědčí nádherné dorské chrámy, které se tady zachovaly do dnešní doby. Většina zdejších chrámu byla postavena v 5. století př. n. l.

Hodně z chrámů se zachovalo ve vynikajícím stavu, hodně dalších památek leží pořád neobjeveno v zemi. Vykopané části antického města nám ukazují život a kultury jejich antických obyvatel a také pohřební praktiky prvních křesťanů. Důvodem zapsání na seznam Unesco byla skutečnost, že Agrigento jako jedno z největších měst Středozemí se zachovalo v téměř neporušeném stavu. Jeho dorské chrámy patří zase k nejlepším památkám řeckého stavitelského umění.

Aeolské ostrovy (Liparské ostrovy)
Rok zapsání: 2000

Aeolské ostrovy, známější pod označením Liparské ostrovy, jsou roztroušeny v Tyrhenském moři severně od Sicílie. Jedná se o ostrovy vulkanického původů, které vědci zkoumají již od 18. století. Ostrovy slouží vědcům jako názorný příklad dvou různých typů sopečných výbuchů, čím přispívají k vzdělávání vulkanologů již více než 200 let a zprostředovavají nám pohled do geologických procesů.

Vila Romana del Casale
Rok zapsání: 1997

Vila Romana del Casale je klasickým příkladem venkovského statku z doby římského impéria. Luxusní vila je vzácná především kvůli své vnitřní výzdobě skládající se z mozaik, které zdobily každý pokoj vily. Na seznam Unesco byla zapsána jako nádherný příklad luxusní římské vily, která ilustruje ekonomickou a sociální strukturu své doby.

Pozdně barokní města ve Val di Noto
Rok zapsání: 2002

Města Caltagirone, Militello Val di Catania, Catania, Modica, Noto, Palazzolo, Ragusa a Scicli nacházející se v jihovýchodní Sicílii byly postaveny po velkém zemětřesení roku 1693. Představují výsledek úsilí všech obyvatel a byly stvárněny v tehdy převládajícím barokním stylu s uplatněním všech inovací barokního urbanismu. Podle zápisu na seznam Unesco představují vynikající svědectví o dovednosti barokních umělců a architektů.

Syrakusy a kamenná nekropole Pantalica
Rok zapsání: 2005

Město, které bylo založeno v 8. století př. n. l. řeckými kolonisty, patří k nejhezčím na Sicilii. Vrchol svého rozvoje dosáhlo v 5. století př. n. l., kdy tady žil například známý dramatik Aischylos a básník Pindaros. V roce 287 př. n. l. se tady narodil známý matematik Archimedes, který v Syrakusách také zahynul. Součástí římského impéria se Syrakusy staly v průběhu druhé punské války v roce 212 př. n. l.

Po rozpadu impéria se městem přehnaly různé barbarské národy, které způsobily jeho úpadek. V kamenné nekropoli Pantalica se zachovalo více než 5 000 antických hrobek z 13.-7. století, které jsou vytesány do skal v blízkosti antického kamenolomu. Podle zápisu na seznam Unesco oba místa představují unikátní soubor různých staveb a dalších památek z různých časových období, které jsou svědky vývoje středozemní civilizace v průběhu více než 3 000 let. Antické Syrakusy jsou dále přímo spojeny s událostmi, myšlenkami a literárními díly, které mají univerzální platnost.

Levné letenky do celého světa
ONLINE REZERVACE LETENEK
Místo odletu:
Místo příletu:
Datum odletu: (DD.MM.RRRR)
Datum návratu: (DD.MM.RRRR)
Content Management Powered by CuteNews
© petro.cz - Všechna práva vyhrazena, veškeré informace získáte na emailu info@petro.cz