Káhira
Hlavní město Egypta se za posledních pár desetiletí dost změnilo. Zatímco v roce 1947, kdy Káhirou projížděli naši cestovatelé Hanzelka a Zikmund měla Káhira 2 miliony obyvatel, dnes jich tady žije kolem 15 milionů.
Zatímco počet obyvatel se změnil dost razantně, způsob života obyvatel v staré Káhiře kolem mešity Al-Azhar plyne stejně jako plynul život jejich předků.
Řemeslnící ráno vytahují své stolky z malých krámků na ulici a pracují tam za přihlížení kolemjdoucích. Ženy nakupují potraviny a zeleninu na oběd a večeři, obchodníci nabízí a chválí své zboží a samozřejmě smlouvají a muži sedí v malých kavárnách kolem malých stolků, kouří šíšu (vodní dýmku) a pijí hodně slazený silný čaj.
V srovnání s minulostí se změnilo pouze to, že dnes se tam na ně jezdí dívat turisté, kterým je stará Káhira prezentovaná jako turistická atrakce. Když ale opustíte "turistickou starou Káhiru" omezenou na několik málo ulic, dostanete se do skutečné Káhiry.
Seznam světového dědictví UNESCO
Islámská Káhira
Rok zapsání: 1979
Schovaná daleko od moderního evropského centra se v blízkosti mešity Al-Azhar rozkládá islámská Káhira. Byla založená v 10. století a brzy se stala centrem islámského světa, vrchol svého rozkvětu dosáhla ve 14. století. Stará Káhira je plná památek na svou slavnou minulost. Zachovaly se tady staré mešity, medresy, lázně, hřbitovy a hlavně atmosféra minulosti. Život místních obyvatel tady se od života jejich předků moc neliší.
Memphis a nekropole od pyramidových polí v Gize až po DahšúrRok zapsání: 1979
Memphis, hlavní město Starého království, podává prostřednictvím pyramid, kamenných hrobek, mastab a chrámů svědectví o živote a pohřebních zvyklostech starých Egypťanů.