Francie

Francie

Oficiální název: Francouzská republika (Republique Francaise)
Hlavní město: Paříž (Paris), 2,1 mil. obyvatel (bez předměstí)
Časové pásmo: středoevropské
Telefonní předvolba: 0033
Státní poznávací značka: F
Národní internetová doména: fr
Státní svátek: 14. 7., Den vítězství revoluce (1789)
Nezávislost: 486, sjednocení králem Chlodvíkem
Adresa národního turistického úřadu: Maison de la France, 20, avenue de L'Opéra, 75041 Paris Cedex 01, internet: www.franceguide.com.
Mobilní telefon: Mobilními operátoři ve Francii jsou společnosti Bouygues Telecom (www.bouygtel.com), Orange France (www.orange.fr) a SFR (www.sfr.fr).

TURISTICKÉ REGIONY

1. Nord-Pas-de-Calais
2. Pikardie (Picardie)
3. Champagne-Ardenne
4. Lotrinsko (Lorraine)
5. Alsasko (Alsace)
6. Normandie (Normandie)
7. Bretaň (Bretagne)
8. Údolí řeky Loire (Pays de la Loire)
9. Údolí řeky Loire (Centre Val de Loire)
10. Ile-de-France (Paris)
11. Burgundsko (Bourgogne)
12. Franche-Comté
13. Poitou-Charentes
14. Limousin
15. Auvergne
16. Rhone-Alpes
17. Aquitaine
18. Midi-Pyrénée
19. Languedoc-Rousillon
20. Provensálsko-Azurové pobřeží (Provence-Alpes-Cote d´Azur)
21. Riviéra-Azurové pobřeží (Riviera-Cote d´Azur)
22. Korsika (Corse)

Mapu jednotlivých regionů najdete tady. Dělení Francie na těchto stránkách vychází z oficiálního dělení s tím, že byly vynechány z našeho pohledu některé méně významné turistické regiony.

 • Francie - kapesní průvodce

autor: Jozef Petro
cena: 169 Kč
počet stran: 252
objednávky: http://knihy.cpress.cz/cesty • Důležité internetové stránky

www.franceguide.com - národní turistický úřad
www.airfrance.com - francouzská letecká společnost
www.aeroport.fr - stránky francouzských letišť
www.sncf.fr - francouzské železnice
www.tgv.com - francouzský superrychlík
www.eurostar.com - expres TGV Paříž–Londýn
www.seafrance.com - trajekty z Calais do Doveru
www.viamichelin.com - mapy, plánování trasy pro cestu autem
www.autoroutes.fr - plánovač trasy, informace o dálnicích


ONLINE REZERVACE LETENEK
Místo odletu:
Místo příletu:
Datum odletu: (DD.MM.RRRR)
Datum návratu: (DD.MM.RRRR)

Další internetové stránky o Francii najdete na další straně...

Paříž

Paříž

Photo©Paris Tourist Office - Photographe: David Lefranc

Francouzské hlavní město patří již tradičně k hlavním turistickým magnetům země. Návštěvníky sem lákají zejména architektonické památky a spousta muzeí s jedinečnými uměleckými exponáty. Paříž je ale ideálním místem i pro ty, které památky nelákají. Je totiž místem nasátým zvláštní atmosférou, kde se staré míchá s novým a kde i bezcílné toulání se starými ulicemi může vést k zajímavým objevům.
 • Seznam světového dědictví UNESCO


Nábřeží Seiny v Paříži
Rok zapsání: 1991
Photo©Paris Tourist Office - Photographe: Catherine Balet

Dějiny hlavního města Francie se psaly blízko u Seiny, kde se nachází většina důležitých historických budov. Nachází se tady někdejší královský palác Louvre, stojí tady nádherná gotická katedrály Notre-Dame, k dalším mistrovským dílům gotické architektury patří kaple Sainte-Chapelle a zapomenout bychom neměli také Eiffelovku a řadu paláců po obou stranách řeky.

Ile-de-France

Ile-de-France

Oblast nazvaná Ile-de-France (Francouzský ostrov) tvoří historické jádro francouzského státu. Tady vzniklo první francouzské království, tady se dodnes nachází hlavní město Francie.

Jedná se o oblast kolem Paříže, která je ohraničena řekami Seina, Marne a Oise. Francouzští králové si tu v minulosti nechali postavit mnoho zámků, které dnes patří k hlavním atrakcím Ile-de-France.

Nejznámějším z nich je někdejší královské sídlo Versailles, k dalším známým zámkům patří Fontainebleau, Rambouillet a Saint-Germain-en-Laye.

K současným atrakcím regionu patří Disneyland 30 km západně od Paříže a zábavné parky Asterix a France Miniature.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Zámek a park ve Versailles
Rok zapsání: 1979, 2007

Zámek Versailles nedaleko Paříže byl hlavním sídlem francouzských králů od dob Ludvíka XIV. po Ludvíka XVI. Na jeho stavbě a výzdobě se podílelo několik generací architektů, sochařů a dalších umělců. Více než sto let byl Versailles vzorem pro stavbu královských sídel v jiných evropských zemích.


Zámek a park ve Fontainebleau
Rok zapsání: 1981

Zámek Fontainebleau leží asi 60 km jihovýchodně od Paříže ve stejnojmenném městečku. Zámek obklopený velikým parkem byl postaven italskými mistry pro krále Františka I. Dnešní renesanční zámek se začal stavět v roce 1528. Po smrti Františka zámek přestavovali a rozšiřovali další francouzští králové, patřili k nim Jindřich II., Kateřina Medicejská, Karel IX., Jindřich IV. a Ludvík XIII. Líbilo se v něm také Napoleonovi, který tady rád pobýval a v roce 1814 zde abdikoval.

Město středověkých veletrhů Provins
Rok zapsání: 2001

Opevněné středověké město Provins se nachází na někdejším území knížat ze Champagne. Spolu s dalšími městy v oblasti bylo počátkem 2 tisíciletí svědkem prvních středověkých trhů, kde se setkávali kupci ze severní a jižní Evropy. Městska struktura a budovy, které byly stavěny s cílem co nejlépe vyhovět požadavkám obchodníků se v Provins zachovaly ve velice dobrém stavu.

Internet: www.provins.net
Údolí řeky Loire

Údolí řeky Loire

Údolí řeky Loire tekoucí střední Francií z jihu na sever a pak na západ do Atlantického oceánu je úrodnou zemědělskou oblastí, která se označuje jako zahrada Francie. Návštěvníky Francie sem nelákají vinice a ovocné sady, ale zdejší zámky.

Od města Orléans směrem k Atlantiku jsou břehy někdejší důležité vodní cesty posety jedinečnými renesančními zámky, které si zde před staletími nechala postavit francouzská šlechta.

Zámky Chenonceaux, Blois, Chambord a další jsou výmluvnými symboly přepychového života francouzské šlechty období renesance.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Katedrála v Chartres
Rok zapsání: 1979

Katedrála ve městě Chartres patří k vrcholním dílům gotického umění ve Francii. Katedrála, s jejíž stavbou bylo započato v polovině 12. století, se může pochlubit obrovskou hlavní lodí s bohatou sochařskou výzdobou a nádhernými rozetovými okny vytvořenými v 12.-13. století.

Údolí řeky Loire mezi Sully-sur-Loire a Chalonnes
Rok zapsání: 2000

Údolí řeky Loire je kulturní krajinou jedinečné krásy s řadou historických měst, vesnic a především zámků. K nejhezčím z měst s jedinečnou architekturou patří např. Blois, Chinon, Orléans, Saumur a Tours. Pole, louky, zahrady a lesy v údolí Loiry svědčí o harmonickém vztahu mezi člověkem a přírodou reprezentovaným především řekou Loire.

Normandie

Normandie

Normandie rozkládající se západně od Paříže podél průlivu La Manche byla v minulosti samostatným knížectvím. Dnes je to převážně zemědělská oblast s četnými zahradami, statky a lesy, jejíž symbolem jsou plody moře, calvados, mošt a camembert.

V druhé polovině 19. století jezdila do zdejších přímořských lázní trávit letní měsíce „lepší společnost". Také malíři si oblíbili Normandii, rád sem jezdil C. Monet, C. Pissaro a A. Sisley.

Nejznámější normandskou památkou je klášter Mont-Saint-Michel, který je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Historickým hlavním městem této oblasti je město Rouen s četnými starými paláci, domy a náměstími, za návštěvu stojí také některé malé přístavy u kanálu La Manche jako např. Dieppe, Deauville, Cabourg. Přístav Le Havre je zase výchozím bodem pro všechny, kteří směřují do Anglie.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Mont-St-Michel se zálivem
Rok zapsání: 1979, 2007

Gotický klášter Mont-St-Michel (Hora sv. Michala) leží na mořském pobřeží na hranice Normandie a Bretaně. Klášter postavený v 11.-16. století se vypíná na malém asi 80 metrů vysokém žulovém ostrově. Představuje jedinečné technické a umělecké dílo, které se zcela přizpůsobilo okolnímu přírodnímu prostředí.


Le Havre, město obnovené architektem Augustem Perretem
Rok zapsání: 2005

Střed města Le Havre nacházejícího se na pobřeží kanálu La Manche bylo silně poškozené v průběhu druhé světové války. V letech 1945-64 byla zničená oblast obnovená týmem architektů pod vedením Augusta Perreta. Obnovená část měst tvoří dnes administrativní a kulturní centrum Le Havru. V srovnání s jinými obnovenými městy vyniká Le Havre zejména jednotným stylem obnovených budov, který vznikl kombinací původních historickým prvků s ideami a nápady současné architektury.


Opevnění architekta Vaubana
Světové dědictví UNESCO
Rok zapsání: 2008
Poloha: N50 16 57 E2 45 32

Opevnění architekta Vaubana se skladá ze 13 skupin opevněných budov a míst podél západních, severních, východních a jižních hranic Francie. Reprezentují nejlepší příklady práce Sébastiena Le Prestre de Vauban  (1633-1707), vojenského inženýra krále Ludvíka XIV. Na seznamu jsou zapsány pevnosti, opevněná města postavená na zelené louce, hradby, věže, horské pevnosti a přístavní pevnosti. Jedná se o nejlepší příklady klasických opevnění, které byly typické pro západní vojenskou architekturu.  Vauban hrál také významnou roli v dějinách staveb opevnění nejenom v Evropě ale také na americkém kontinentu, v Rusku a ve Východní Asii. V Normandii se nachází  stavby  architekta Vaubana v  Saint-Vaast-La-Hougue.

 
Bretaň

Bretaň

Bretaň se nachází na stejnojmenném poloostrově na pobřeží Atlantického oceánu. Její pobřeží je dlouhé 1 200 kilometrů a tak není divu, že hlavním zdrojem obživy zdejších obyvatel je rybolov.

Bretaň většinu návštěvníků láká především svou tradiční kulturou, která má keltské kořeny. Hlavním městem oblasti je město Rennes ležící ve vnitrozemí, významnou roli v místní ekonomice hraje přístav Brest na nejzápadnějším výběžku Francie do Atlantiku.

Bretaň nabízí svým návštěvníkům malebnost malých městeček, která si zachovala svůj charakter a starou architekturu. Můžete tady obdivovat také několik archeologických lokalit s prehistorickými památkami, staré zámky a samozřejmě divoké pobřeží.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Mont-St-Michel se zálivem
Rok zapsání: 1979

Gotický klášter Mont-St-Michel (Hora sv. Michala) leží na mořském pobřeží na hranice Normandie a Bretaně. Klášter postavený v 11.-16. století se vypíná na malém asi 80 metrů vysokém žulovém ostrově. Představuje jedinečné technické a umělecké dílo, které se zcela přizpůsobilo okolnímu přírodnímu prostředí.

Internet: www.mont-saint-michel.net, http://vinz666.club.fr/index.htm

Opevnění architekta Vaubana
Světové dědictví UNESCO
Rok zapsání: 2008
Poloha: N50 16 57 E2 45 32

Opevnění architekta Vaubana se skladá ze 13 skupin opevněných budov a míst podél západních, severních, východních a jižních hranic Francie. Reprezentují nejlepší příklady práce Sébastiena Le Prestre de Vauban  (1633-1707), vojenského inženýra krále Ludvíka XIV. Na seznamu jsou zapsány pevnosti, opevněná města postavená na zelené louce, hradby, věže, horské pevnosti a přístavní pevnosti. Jedná se o nejlepší příklady klasických opevnění, které byly typické pro západní vojenskou architekturu.  Vauban hrál také významnou roli v dějinách staveb opevnění nejenom v Evropě ale také na americkém kontinentu, v Rusku a ve Východní Asii. V Bretani se nachází stavby architekta Vaubana v Camaret-sur-Mer
.
 
Burgundsko

Burgundsko

Burgundsko je známým vinařským krajem, který kromě prohlídek zdejších vinic nabízí také řadu hezkých starobylých měst, zámků, opatství a románských klášterů.

Rozkládá se v okolí svého historického centra města Dijon a sáhá od městečka Sens na severu po město Mâcon na jihu, které leží na řece Saona. Hranicí na východě tvoří město Dijon a na západě řeka Loire.

Kromě Dijonu s hezkými paláci stojí za návštěvu město Beaune s nádhernou radnicí z 15. století, městečko Vezelay a klášter Fontenay z 12. století. Zájemci o neobvyklou dovolenou si v městečku Auxerre mohou pronajmout říční člun a plavit se místními řekami, které jsou propojeny systémem kanálů.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Bazilika ve Vézelay
Rok zapsání: 1979, 2007

Klášter ve Vézelay byl založen v polovině 9. století Girardem de Roussillon, jedním z burgundských knížat. Po získání pozůstatků Marie Magdalény v 11. století se bazilika stala významným poutním místem. V roce 1146 tady svatý Bernard vyhlásil druhou křižáckou výpravu. K úpadku kláštera vedlo objevení pravých pozůstatků Marie Magdaleny mnichy v provensálském St-Maximinu a náboženské války v 16. století. Dnešní románská stavba baziliky, která je významným dílem burgundského románského umění a architektury, pochází z 12. století.

Cisterciácky klášter ve Fontenay
Rok zapsání: 1981, 2007

Opatství ve Fontenay obklopené hustými lesy patří k jedinečným památkám cisterciackého stavitelství 12. století. Opatství bylo založeno svatým Bernardem z Clairveaux v roce 1118. V areálu kláštera se nachází kostel, refektář, ložnice mnichů, pekárna a další hospodářské budovy ilustrující soběstačnost mnichů - cisterciánů jako jednoho z nejstarších klášterních řádů v Evropě.


Opevnění architekta Vaubana
Světové dědictví UNESCO
Rok zapsání: 2008
Poloha: N50 16 57 E2 45 32

Opevnění architekta Vaubana se skladá ze 13 skupin opevněných budov a míst podél západních, severních, východních a jižních hranic Francie. Reprezentují nejlepší příklady práce Sébastiena Le Prestre de Vauban  (1633-1707), vojenského inženýra krále Ludvíka XIV. Na seznamu jsou zapsány pevnosti, opevněná města postavená na zelené louce, hradby, věže, horské pevnosti a přístavní pevnosti. Jedná se o nejlepší příklady klasických opevnění, které byly typické pro západní vojenskou architekturu.  Vauban hrál také významnou roli v dějinách staveb opevnění nejenom v Evropě ale také na americkém kontinentu, v Rusku a ve Východní Asii. V Burgundsku se nachází oficiální sídlo maršála Vaubana, kterým byl zámek Chateaux Bazoches asi 130 km západně od Dijonu.


Alpy

Alpy

Alpy, nejvyšší pohoří v Evropě, se částečně nachází také na území Francie. Do Alp se jezdí především v zimě na lyže. Alpinisté sem samozřejmě vyrazí také v letě, protože se tady nachází nejvyšší hora Evropy Mt. Blanc.
Nejznámější francouzské lyžařské oblasti se nachází v oblasti Savojska (Savoie) a oblasti Dauphiné – Isère. Savojsko se rozprostírá od švýcarsko-francouzské hranice na východě směrem na západ, k městu Annecy a Chambéry.
Severní část této oblasti se nazývá Horní Savojsko (Haute Savoie). Tady se nachází jedno z nejznámějších lyžařských středisek francouzských Alp. Jedná se o oblast Mont Blanc s městečkem Chamonix.
K dalším známým lyžařským střediskům této oblasti patří Argentière, Flaine, Megève, Les Houches, Les Contamines-Montjoie. Největším městem oblasti je Grenoble.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Opevnění architekta Vaubana
Světové dědictví UNESCO
Rok zapsání: 2008
Poloha: N50 16 57 E2 45 32

Opevnění architekta Vaubana se skladá ze 13 skupin opevněných budov a míst podél západních, severních, východních a jižních hranic Francie. Reprezentují nejlepší příklady práce Sébastiena Le Prestre de Vauban  (1633-1707), vojenského inženýra krále Ludvíka XIV. Na seznamu jsou zapsány pevnosti, opevněná města postavená na zelené louce, hradby, věže, horské pevnosti a přístavní pevnosti. Jedná se o nejlepší příklady klasických opevnění, které byly typické pro západní vojenskou architekturu.  Vauban hrál také významnou roli v dějinách staveb opevnění nejenom v Evropě ale také na americkém kontinentu, v Rusku a ve Východní Asii. V okolí Alp se nachází stavby architekta Vaubana ve městech  Briançon a Mont Dauphin.


Provensálsko

Provensálsko

Jih Francie patří spolu s Paříží k turisticky nejatraktivnějším oblastem Francie. Midi, jak Francouzi nazývají jih své země, tvoří oblast Pyrenejí, Akvitánsko, Languedoc a Provensálsko.

K turisticky nejatraktivnějším částem Francie patří právě Provensálsko (Provence). Bránou Jihu je označováno město Orange (oranž), které se nachází na dálnici Lyon – Marseille asi 110 km severně od Marseille.

Marseille, druhé největší město země, je rušným přístavním městem, návštěvníkovi bohužel nemůže nabídnout žádné prvotřídní architektonické klenoty. Ty najdete spíše v provensálských městech.

V Provensálsku vás navíc čeká hezká příroda, vůně levandule a kouzlo malých městeček a vesnic. Z těch větších měst byste určitě měli navštívit Arles a Nîmes, ve kterých se zachovaly památky nejenom z období římského impéria ale také z období středověku.

Aix-en-Provence se zase může pochlubit nádherným starým městem s úzkými uličkami a spoustou paláců a domů z 16.-17. století. Avignon se zase navštěvuje kvůli mohutnému papežskému paláci.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Římské a románské památky v Arles
Rok zapsání: 1981, 2007

Jihofrancouzské město Arles tvoří dobrý příklad přeměny římského města na město středověké. Zachovala se v něm celá řada antických památek, z nichž k nejvýznamnějším patří římská aréna a divadlo z 2. století př. n. l. Svou druhou zlatou dobu zažilo město v 4. století. V 11.-12. století patřilo opět k důležitým městům Středozemí.

K nejvýznamnějším památkam z této doby patří románský klášter sv. Trofima s bohatě zdobeným portálem z 12. století, který je považován za jeden z nejhezčích příkladů románského umění v Provensálsku.

Římské divadlo s okolím a vítězný sloup ve městě Orange
Rok zapsání: 1981, 2007

Antické divadlo ve městě Orange na jihu Francie patří k nejlépe zachovalým římským divadlům. Divadlo stojící uprostřed městské zástavby je vysoké 36 metrů a délka jeho zdí činí 103 metry. Vítězný sloup postavený v letech 10-25 patří k nejzajímavějším příkladům vítězných sloupu postavených v římských provinciích za vlády císaře Augusta. Je vyzdoben reliefy připomínajícími dobu počátku naší éry.

Římský akvadukt Pont du Gard
Rok zapsání: 1985

Římský akvadukt Pont du Gard patří k jednomu z nejlépe zachovaných antických akvaduktů v Evropě. Asi 50 km dlouhý vodovod postavený mezi rokem 40-60 přiváděl vodu do Nîmes z pramene nedaleko městečka Uzes. Akvaduktem, který od pramene klesal do města přibližně o 25 cm na jeden kilometr tak voda tekla samospádem. Jeho výška je 49 metrů, což z něj činí nejvyšší antický most. Třípatrový most je 275 metrů dlouhý a skládá se z 52 oblouků.

Historické centrum Avignonu
Rok zapsání: 1995

Avignon byl ve 14. století papežským sídlem a papežský palác patří dodnes k hlavním navštěvnickým atrakcím města. S příjezdem papežů se Avignon stal obrovským staveništěm. V průběhu krátké doby tady byly postaveny četné paláce, kaple, kostely, správní a další budovy.

Papežský palác je mohutnou rezidencí připomínající spíše pevnost než palác a skládá se ze Starého a Nového paláce. Zvenku velice stroze působící palác byl vevnitř velice přepychově vyzdoben italskými umělci. Další dominantní budovou na hlavním náměstí starého města je románská katedrála Notre-Dame-des-Doms, která byla postavená v polovině 12. století. Obě tyto budovy svědčí o vůdčí roli, kterou Avignon hral v evropských dějinách v 14. století.

Azurové pobřeží

Azurové pobřeží

Azurové pobřeží je přirozeným pokračováním italské Riviery. Podle reliéfu můžeme zdejší pobřeží rozdělit zhruba na dvě části.

První část sáhá od italsko-francouzské hranice přibližně po Nice a jsou pro ni charakteristické vysoké břehy, strmé útesy a velice úzké, oblázkové pláže prostírající se podél malých zátok. Výběžky Přímořských Alp tady prudce padají do moře.

Od Nice směrem na jih je pobřeží nízké, hory ustupují směrem do vnitrozemí a najdete tady i několik kilometrů dlouhé písečné pláže. Jako příklad dobře poslouží několik kilometrů dlouhá písečná pláž táhnoucí se od Juan-les-Pins až ke Cannes.

Největším městem regionu je Nice, k dalším zvučným jménům patří Monako, Cannes, Antibes, Golfe-Juan, Juan-les-Pins, St-Tropez a další. Jména sice zvučná ale pláže jsou tady v létě tak přeplněné, že se skutečně budete cítit jako ty sardinky.

A parkování? Zapomeňte... Pokud se ale chcete pochlubit, že jste na dovolené byli na Azurovém pobřeží, tak je to pro vás to pravé místo.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Region nemá na seznamu UNESCO žádné památky.

Korsika

Korsika

Spolu s Azurovým pobřežím patří ostrov Korsika k nejoblíbenějším letním turistickým destinacím. Kromě pláží a malebných přístavů nabízí ostrov ležící mezi Francií a Sardinií relativně vysoké hory, řeky s vodopády, rokle a macchií porostlé kopce.
 
Korsika je proto ideální pro všechny, kteří chtějí spojit pobyt u moře s aktivní horskou turistikou. Vzhledem k tomu, že ostrov je dlouhý pouhých 180 kilometrů a široký 80 kilometrů velice snadno se tady cestuje.

Východní pobřeží ostrova je rovné a ploché, západní pobřeží je skalnaté, přičemž skalnaté úseky jsou přerušovány četnými zálivy s písečnými plážemi.

Vnitrozemí ostrova je naopak divoké s dubovými, kaštanovými a borovicovými lesy a rosáhlými porosty trnitých křovin, jalovce, agáve a voňavých bylin, kterým se tady říká macchie.

Hlavní město ostrova je Ajaccio ležící na západním pobřeží, k dalším hezkým přístavům patří Calvi a Bastia na severu ostrova.
 • Seznam světového dědictví UNESCO

Cape Girolata, Cape Porto, přírodní rezervace Scandola a Piana Calanches
Rok zapsání: 1983

Přírodní rezervace Scandola se nachází na stejnojmenném skalnatém poloostrově, který se nachází na západním pobřeží Korsiky. Žije tady velké množství racků, kormoránů a orlů, průzračná mořská voda je bohatá na ryby a nachází se tady množství malých ostrovů a nepřístupných jeskyň.


Levné letenky do celého světa
ONLINE REZERVACE LETENEK
Místo odletu:
Místo příletu:
Datum odletu: (DD.MM.RRRR)
Datum návratu: (DD.MM.RRRR)
Content Management Powered by CuteNews
© petro.cz - Všechna práva vyhrazena, veškeré informace získáte na emailu info@petro.cz